Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
Poezi Vargje Per Dashuri
Back To Home Page
Myspace BackgroundsMyspace LayoutsMyspace CodesMyspace LayoutsMyspace, Myspace CodesMyspace Backgrounds
Se di perse shum te deshta
vetem veten e lendova
se di perse te kam besuar
nga ti tash u tradhetova
Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty menoi
kur e din se jam i vetmuar
kur e din qe jam i lenduar
mos me pyetpse kam lot ne sy
kur e din se jan per ty toni
PSE TE BESOVA?


Sa shum ne kete jete gabova
pse aq shum te besova
kete e bera por sishte dashte
ti me prite me sjellje te vrazhde


jeten time e ndave ne dysh
tash mes nesh qdo gje u prish
jeta merr tash ndryshim tjeter
lamtumire dashuria e vjeter

nuk ishte gabim qe falet
zemra qe ti e theve
lotet mi lae ne sy dhe
vdekjen time e pelqeve

shpesh e pyes veten
pse aq shum te besova
ty te solli kjo fatesi
ndersa une rend u lendova


kjo pyetje mu be e zakonshme
ne zemer e perjetshme
pse pse pse me thuaj
per mua mbete e pavdekshme

TE DESHTA PA KUFI...


Se di perse shum te deshta
vetem veten e lendova
se di perse te kam besuar
nga ti tash u tradhetova


se di perse per ty qava
syte e mia me lot i lava
kete se paske merituar
per avantur paske menduar
se di per te deshta se di
te deshta pa asnje kufi
tash zemren time
e mbuloi e zeza tradhetiper ty shum letra kam shkruar
dhe shum te kam besuar
por kurr se kam menduar
se ke me me tradhetuar

Te nderova dhe respektova
vetem pse ishe e ndershme
se dita se do te me mbetesh
shoqe e botes se rrejshme


te deshta pa asnje kufi
jo pse e kishe ate bukuri
por pse kishe shpirt e zemer
sikur ti kurr spash un femer


ste harrova une akoma
edhe kurr nuk do te harroj
e di se nje dite do te vdes
por deri ne vdekje te dashuroj


nuk e di tash se ku gjindesh
mikesha ime e perjetshme
ne zemren time do te mbetesh
e paharruar e pavdekshme

Dy buzë të kuqe,
dy dëshira të flakta,
që afshin ma thithën,
gëzimin ma fikën,
si fantazma ikën
ndër do bota të larta...
*****************
Ato dy buzë të kuqe
dhe dy lotë të mia
qenë shenjat e dhimbjes
kur më vrau bukuria,
kur më zu dashunia
e më dogji rinia.

Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty menoi
kur e din se jam i vetmuar
kur e din qe jam i lenduar
mos me pyetpse kam lot ne sy
kur e din se jan per ty

edhe nese me vjen shum afer
ende pa dashuri do te jem i varfer
ende per ty si dikur mendoj
ende ende shum te dashuroj


nese ky eshte fundi
te lutem me thuaj
mos e ler kete zemer
ende per ty te vuaj


nese ky eshte qasti
qe me nuk ka kthim
plaget e zemres sime
kurr sdo te kene sherim
Data: 21.11.2005
Autori: meritoni
NR: 2736
Kur te thone se jam kthyer
nga nje jete e amshuar
erdha te shoh dhe njehere
se shum te kam dashuruar


Ti zemres time
nje borgj i ke mbete
qe hyre dhe ja more
dashnine e vertete


Ne nje nate te qete
nje zemer po qane
vuaj une permallshem
qe rruget na u ndane
VDEKJA


Nese prape kthehem pas vdekjes
dashurine zemren dhuroma
por mos qaj qe u ktheva hije
sepse une te du akoma


Shiko lulen si u tha
edhe zemra qenka nda
shikoj buzet si me jane krisur
emrin tend tue peshperitur

Të dashurosh dhe të jesh i dashuruar
është kënaqësi e vërtet në jetë
por krejt kur rënohet e ngel vetëm pluhur
është pikëllim që zemrën ta djegë.

Të deshta ma shumse cdo gjë në jetë
por ate ti kur nuk e kuptove
vetëm fjalë të kota për dashuri
tan kohën e kaluar me mua ti fole.

Mendove se un nuk dota kuptoj
se ti kurë smë ke dashuruar në jetë
me mua ke ndejt me mua ke dalë
e për tjetër paske menduar për besë.

Një ditë dota kuptojsh të vërtetën
por dotë jet von pendohesh në jetë
mu njiher me ke lënduar në shpirt
por dije se ti nuk je e sinqert.

Me sinqeritet jeta ndërtohet
kurse me dashuri jeta shijohet
me tradhëti cdo gjë shkatërohet
e më kurë nuk po regullohet.

Tani e shohë shokë se dashuria
zduhet besuar
Ndalu vajzë se zemra m`plasi
shpirti m`dridhet tuj t`shiku
sa her në rrug un ty të hasi
maraku vjen tuj mu shtu.

Bukurin që t`ka fal Zoti
rrall her shihet n`kët dyrnja
sa her t`shoh më pikon loti
syt prej teje s`muj me i nda.


Për ty vajz jam i mahnitur
për ty rri me lot në sy
n`qoft se vdes ta kesh të ditur
se një djal ka vdek për ty.


Mi qerrove syt e ballit
ilet n`zemer më ke shti
i mahnitur jam prej hallit
pa ty shpirti ska qetësi.


Zemra ime s`është gurë mali
ajo thehet si kristali
n`dalu vajz po t`lutem ty
mos ma len zemren mu thy

PA TT DJELLI NUK NXEN
PA TY HANA NUK SHENDRIT
PA TY NUK FRYN ERA
PA TY NUK BJEN SHI


PA TY NUK KA NXETSI
PA TY NUK KA SHKELQIM
PA TY NUK KA FERFOLLIM
PA TY NUK KA LAGSHTI


PA TY NUK RRITET ASGJE
PA TY NUK KA NGJYRA
PA TY KA LEKUNDJE
PA TY NUK KA LARJE


PA TY NUK KA MENDIM
PA TY NUK KA GEZIM
ÅA TY NUK KA HIDHRIM
PA TY NUK KA SHUMIMPA TY NUK KA FEMIJ
PA TY NUK KA BURRA
PA TY NUK KA PLEQ
PA TY NUK KA VDEKJEPA TY NUK KA DASHURI
PA TY NUK KA AROME
PA TY NUK KA LULE
PA TY NUK KA HISTORIPA TY NUK KA ILUZIONE
PA TY NUK KA KONCEPTE
PA TY NUK KA ARQITEKTUR
PA TY NUK KA VARREPA TY NUK KA SHPRES
PA TY NUK KA GUXIM
PA TY NUK KA RAST
PA TY NUK KA BESIMPA TY NUK KA PASURI
PA TY NUK KA PUSHIM
PA TY NUK KA PUNE
PA TY NUK KA GJUMPA TY NUK KA QERDHE
PA TY NUK KA SHKOLLA
PA TU NUK KA UNIVERZITETE
PA TY NUK KA AKEDEMIPA TY NUK KA BUKURSHKRIM
PA TY NUK KA LEXIM
PA TY NUK KA STUDIM
PA TY NUK KA PERURIMPA TY NUK KA NGJITJE
PA TY NUK KA LSHURJE
PA TY NUK KA NGRITJE
PA TY NUK KA GODITJEPA TY NUK KA MODESTI
PA TY NUK KA ETIK
PA TY NUK KA VARGJR
PA TY NUK KA NEKTAREPA TY NUK KA LIVADHE
PA TY NUK KA KODRA
PA TY NUK KA MALE
PA TY NUK KA SHQIPONJAPA TY NUK KA BURIME
PA TY NUK KA KROJE
PA TY NUK KA LUMEJ
PA TY NUK KA DETRAPA TY NUK KA INSEKTE
PA TY NUK KA SHPEZ
PA TY NUK KA SHTAZ
PA TY NUK KA NJERZPA TY NUK KA SY
PA TY NUK KA ZEMER
PA TY NUK KA DORE
PA TY NUK KA KOKE
Kur mbeta pa ty
vetem lot ne sy,
Dera me s'troket
gjithqka me m'beti shkret.

Me mbeten vetem kujtimet
te cilat mbizotrojn ne mua,
I shpaloj te ghitha,
qe tere jeten time ty ti kam kushtuar.

Zemra nuk me pushon
lotet nuk mund ti ndal,
Mallin nuk mund ta shuaj,
por kujtimin per ty gjithmone do ta ruaj.

Me kot me ngushllojne
dhimbjet kur s'pushojn,
Si gjarpri nen gure
ty s'te pash me kurre.

Kam lindur ne mergim
por prap jam shqiptare
e dua shum Kosoven
per kete jam krenare.

Kosova eshte e bukur
Kosova eshte flori
e kam ne shpirtin tim
me te madhen dashuri!!!

PERSE
Përse dole nga jeta ime?
Përse nuk u përgjigje në thirrjen time?
të gjatë,
të lënduar,
të etur nga malli për një përgjigje nga ti.

Përse nuk ekzistoj më në mendjen tënde?
Përse koha më ikën pa e arritur fare.
Përse gjithqka më duket kot.

Nuk kam më asnjë fjalë për t'a thënë.
Nuk dua më as përgjigje.
Se nuk jetoj më.
Kam vdekur, përgjithmonë.
Kam vdekur në mendjen tënd
Vdekja!

Pse oj vdekje askush s´të don?
Pse q'do kush ty të dëbon?
Eja tek unë me mallë të pres
Mos shko tek ata që nuk dojn të vdes.

Atë që nuk don të vdes
leje të jetoj,
Eja ti tek unë ka kohë që t'kërkoj.
Eja n'gjirin tënd e më merr mua
se unë në kët gjendje që jam s'dua më me jetua.

Tani më asgjë nuk adhuroj,
vetëm ty oj vdekje e ëmbël
të kërkoj.

Sikur të vdes do të jem krenar
dhe do të të thoja
Lmtumirë oj botë tradhëtare

Puthja e parë …

S’ kam fjal
për ta përshkruar
s’kam shprehje
për tju treguar
se qfardon të thot
puthja e par ë
vetëm kush e ka provu
e din qka se q’ka
pod u me tregu…  
Data: 03.05.2005


Ti je …

1 Ti je per mua
Jeta që pa të
smund të jetoj
je shpirti im që
pa të smund të jetoj..

Të kam si ajrin
Që pa të nuk jetohet
Të kam enxhëll në jet
Të lutem mos më ler vet .  
Data: 03.05.2005


Më lerë të vdes…

Nëse më sheh duke vdekur
Mos qaj për mua
Më ler të vdes
Dhe mos më thuj të dua…!

Nëse qajë për veten
Mos ma ndal lotin në sy
Mos më nushllo në at moment
Me ler të bëhme hi…

Në varrimin tim të luem
Më mir mos mer pjes
Do të qmendsh nga vaji im
Nga e qara si një njeri që
qan si i pa shpres
Kuptoje se jeta jot
Vazhdon edhe pa mua
Më ler të vdes që
Mos ti kujtoj më buzët tua

Nëse unë vdes osnte
Me sy të mbushur plot lot
Mos qaj për mua se
Nuk jam unë I vetmi në
Këtë botë…

Kuptoje për fund
15,dhe 29 marsin
me at kujtim jetoje
kët të mallkuar jet por
prap më ler të vdes të verbër e të qet .

Nuk ishte ajo
Se nuk të desha ty
Nuk isht se ti nuk më deshe mu …

Pengesa për ne ishte shum e madhe
Sepse jetë tënde
Ta mbusha plot me halle . ..::www.Doni-nata.tk::..Kur Ti s'je ketu!!!

Kur ti s'je ketu
as chati nuk me kenaqe.
Kur ,ti s'vjen, me jave te tera
nuk mundem te gjej ilaq.

Kur ti s'je ketu,
asgje ,s'me fascinon.
As ,puna ime si duket,
mire nuk funksionon.

Kur, ti s'je ketu,
une nuk e di, ku, te kerkoj!!
Veqse rruget e qytetit
te gjitha i kaleroj

Kur ti s'je ketu ,
asgje nuk ka kuptim.
Vetem e jetoj jeten
dhe kerkoj shpetim. ELI

Kur te jesh merzitur shume


Ketu s' do te jem, do jem larguar;
Ne toke i tretur si te tjeret,
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret.

Dhe neper udhet ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thate,
Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
Nje qiparis si murg i ngrate

Ti do trishtohesh atehere,
Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
Dhe, kur ne xham te fryje ere,
Do qash me eren dalengadale

Po kur te jesh merzitur shume.
Ne raft te librave kerkome,
Atje do te jem i fshehur une,
Ne ndonje varg a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshesh,
Si nje blerim pas nje rrekeje. Si ndihem pa ty???

Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti. Kur ti me mungon

Kur ti ,me mungon, ne endrra¦
Te nesermen ndihem, me mire.
Sepse nuk okupohem ,rreth endrres,
Ndihem me I lire.

Kur ti ,me mungon
Edhe ne realitet ,
Atehere jeta ime ,
Behet ferr ,ne te vertete.

Kur ti ,me mungon ,
Edhe atehere kur s’dua.
Filloj te besoj se, je,
MOLLE E NDALUAR.

Kur ti ,me mungon
E kam shume veshtire.
Sepse thelle ne zemer ,
E ndjej ate zbrazetire

Kur me mungon veq ne enderr ,
gjithmone te arsyetoj .
Por ne jeten e perditshme,
Nuk mundem te perballoj Mos me le.

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!!!!!!!!!!!!!!!! "TE PYES"


Te pyes,ku po shkojme?
Me thua,s'e di!
Me pyet ,pse jetojme?
Pergjigjen s'e di.

E prap te ledhatoj floket e zi
Te puth te perqafoj,
E te strngoj ne gji.

Te dua,te them ,
Te dua a e di
Te puth ne buze,
Me puth dhe ti.

E pastaj,heshtje,qetesi
Dy zemra degjohen
Here une here ti,
Te dua,degjohet perseri.

Keshtu vazhdojme ne pafundesi
Here te prek une,here me ndez ti.
Dy zemrat tashme jane bere nje
Valle a s'eshte kjo dashuri!!

Te pyes,pse jeton?
Me thua,per ty
Me pyet c'fare do?
Te them........ te dua vetem ty! Vuajtja

E kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj

e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm

per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar. "SHOKUT TIM"

Mes dhimbjesh u rrita
Po keshtu dhe ti
S'te kam me prane
Te mbaj mend qe femi
I vogel,i trembur
Me syte e zi
Prej teje kerkoja
Veç pak shoqeri

Vitet kaluan
Problemet u shtuan
Por ti prane meje ishe perseri
Vuaja une,qaje dhe ti

Per ty po mendoj
O shoku im i vegjelise
Ty qe i dhe kuptim shoqerise

Pa ty s'do te ishin kujtimet e
feminise
Prandaj kthehu o shok i vjeter
Pa ty kjo jete eshte diçka tjeter
Pa ty kjo jete s'ka kuptim
Ndaj kthehu o i dashur shoku im MOS MA SHKATRRO JETEN


Te dua me beso, te prita mos harro.
Te gjtha per ty I lash, pior ku je tit ash.
Pse me le kaq shum te vuaj, vetem pse jam dashuruar.
Kur e ke njeriun qe te don, dhe vetem per ty po mendon.
Ti mendon keshtu eshte mir, por jo keshtu eshte me veshtir.
Mos e genje veten, mos ma shkatrro jeten.
Kthehu tek une, ende jam ketu ne nje skaj te botes jam tu jetu.
Po te pres me mall un ty, qe te lthehesh perseri.
Mos humb koh mos u mashtro, edhe te lutem mos me harro.
ME NUK DO TE DERDH LOT

A e di se do te largoj nga mendja ashtu sit e largova nga syri. Ae din lotet e mi do te behen shkum mbi buzet e tua. A e di se dashuria ime do ta alivanos zemren tende. Une nuk te dua me, me nuk do te ma prishesh gjumin.As ne endrrat emia nuk do te hysh me. Ti je njeri I eger. Dhasht zoti qe emir im te mos vdes prej teje.Se un kot per ty mendova. Ti mundohesh te me bindesh me fjal s e me don por kot. Me kot ti kerkon falje, zoti do te gjykoj.Me kot ti perkulesh. Ti nuk di te loftosh per ndjenjat etua, jo un nuk deshiroj te kem me pran, nuk dua te ti ledhatoj duart , trupin sepse me frikson dashuria jote. Une nuk do te vdes, por edhe nese vdes ti mos qaj, sepse do te jet von shum von. Ti je njeriu me I lig ne bot! Krenohu, qeshu se prap pot e shkruaj, por kete her jam duke qar , letra e fundit do te jete nga dora, shpirti dhe mendja ime. Ne kete leter I ke te gjitha, lotet por edhe fjalet te cilat zemra ime te deshiron fat dhe lumturi ne jet Mallkuar Qofshë Moj Dashuri

Mallkuar qofshe moj dashuri
Sa shume zemra po len ne vetmi
Se ty,njeriu te ushqen me lote,
Me mire te mos jesh ti ne kete bote.

Sa shume zemrat ti i theve
Sa shume shpirtat i rrembeve,
Mengjes per ty,kurr te mos agon
Mbeteshe ne errsir pergjithmon.

Dashuri moj te dalte timi
Ti ja humb jetes kuptimin
S'ke aspak meshir per njeri
Qe e len me lote ne sy.

Dashuri moj te dalte flaka
Shume i ke ti rrajte e gjata,
RRaja jote u shkurtovte
Kurr ne jete mos u lulzovte.

Dashuri moj tu kalbte rraja
Mbetesh e shkrete ne kete jete,
Bima,fryti yt te mos lulzon
Se ti njerziun me vdekje e denon.

Dashuri moj te humbte fara
Mos u mbillesh ti kurr ne kete jete,
Qa i bere ti zemres time
Qe ma le te ngjore te shkrete.

Dashuri moj u shkatrrofshe
U zhdukshe ne errsire,
U tretshe dhe u mallkofshe
Kurr ne jete mos u gazofshe.

^ I Vetmuar ^
Kalova nga deti ne det
te takova ty
por ti ishe ne ishull
ne pishine ti
notoje.
ne dore mbaje
boten me detera
mbi detera, pashe
veten duke qendruar me ty
te lagur ishim,
ne qendronim
ne shkretetire
ku nxehtesia shnderrohej
ne djerse deti
nen uje
ku ne i ngrohnim zemrat tona
prane zjarrit
duke skuqur peshkun e arte
qe e zura
gjesra fluturoi mbi koken tende
kur te takova!^ Kështu më le te Vuaj ^
Pse më le të vuaj
Zemrën time pse ma dërrmon,
Dëshirën time pse s'ma plotësove
Pse kështu m'la e m'harrove

Pse mendove keq për mua
Pse nuk më beson
Pse një foto nuk ma dërgove
Që zemrën time t'ma rehaton.

Pse ke frikë prej meje
A mos jam gjakëpirës
Pse më le të brengosem
E zemrën time e la të fundoset

A mos vallë nuk e din se të dua
A nuk mendon hiq për mua
A don të më sheh fytyrëzbehur
Të dehur në shtratë e të vdekur ...

A e din se sa mërzitem
Unë në këto ditë
A e din se pa ty nuk mundem
Më duket se jetojë mbi thikë.

A mos vallë më harrove
E zemërn time e lëndove
Të lënduar e la
Dhe më në fund i tha:
"JETO SI TË DUASH SE NUK TË DUA
MË HARRO MUA SE VETËM T'KAM HARRUAR.
**************************

Në ëndrrat e mia ende je ^
Ne endrren me fjale
te deshti nje djale
te deshti me zemer
me seriozitet
jeten me ta fale
si vinte siklet


ne endrren me lot
ne lotin e shterrur
te deshti nje djale
te deshti me zemer


ne endrren e nates
ne qiellin me yje
te deshti nje zemer
qe tash e ke thyje


ne endrren e pafund
nuk te takova askund
te kerkova per jete
e nuk munda me te gjete


ne endrren e syve te mi
e pashe nje dashuri
i pashe dhe syte e tu
sikur me thonin te DU


ne endrren e zjarrit
zjarri nuk mu shua
degjova vetem fjalet
qe me thonin te dua


ne endrren time
vetem ty te pashe
nga gjumi u zgjova '
vetem posa rashe


ne endrren e vetme
i vetmi kujtim
enderr e parealizuar
ne shpirtin tim


ne endrren e shpirtit
zemra seq therret
te dua e dashur
ajo ty po te pret


ne endrren e nates
gjumi nuk me merr
vetem fjalet e tua
i kujtoj ne terr


ne endrren e dites
gjumi sme merr fare
te deshta me zemer
pse je vajzë shqipetare


dhe enderrat per ty
nuk paskan mbarin
mos harro per jete '
sa te deshti shpirti im


dhe endrrat e mia
qenkan te verteta
perse pa e menduar
me mashtroi jeta


ne endrren me zemer
e deshta nje femer
e deshta me vuajtje
me te bukurin emer


ne endrren me fjale
smundem te shon me
per ty e dashura ime
ende po qaj me zeMbete Vetem endrra   ime ^

Ti me mbete vetem kujtim
dhe nje plage ne shpirtin tim
ti mbete vetem endrra ime
nje lot i rende me hidherim


ti me ishe dikur nje jete
ti me ishe dikur nje enderr
ti me ishe e vertete
dhe nje zemer si mjalte e embel


mbete ajo qe merite nuk kishe
mbete ajo qe pa zemer ishe
mbete ajo qe te deshta shum
tash pa ty fare nuk bej gjum


mbete kujtim me nje genjeshter
mbete tradhetare si askush tjeter '
mbete lot qe ne mua pikon
valle perse ende zemra te dashuron


Ik nga une me ler te qete
e di se nje tjeter 'tani e ke gjete
kete e di dhe kurr nuk e harroj
se sa plage tradhtia jote me shkaktoj


ti ende se din se sa vuaj per ty
ti ende se din sa te kam mallkuar
ti ende se din se qaj me lot ne sy
ti ende se din sa te kam dashuruar


elvisi me zemer te deshti
dhe tani me plage jetoj
nese pas njemije vjetesh me kthehesh
ende do te te dashuroj S'E DI?"se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti PRES

Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar MOS ME PYET

Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.

THUAJE

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj... LARGESA"

Kur malli te te kete marre
Dhe une te mos jem me ty
Mbyll syte dhe me thirr
Se une do te vij aty...

Kur buzet te te jen thare
Dhe puthja te mungon
Hap dritaren dhe lutju henes
Se puthjen time ajo ta dergon...

Kur ti te ndiesh ne vetmi
Dhe zemra po te qan
Zhytu ne kujtime
Dhe mua do te me kesh prana...

Kur ti te me duash
Dhe prane te mos me kesh
Hap dritaren dhe fluturo
Se une dote jem mes resh...!!! NJE ENDERR E KEQE"


I lodhur,i merzitur me endra pa kufi,
I mbyllur,i heshtur po,rri ne shtepi.
Po jashte c'po behet or mik a e di?!
Ka diell,ka bore,apo bie shi?

Asnje s'pergjigjet.c'po ndodh?s'e di!
A mos eshte feste,apo ashte zi?
Asgje nuk duket shume zhurme degjohet
S'ka kush t'me thote asnje s'afrohet.

E prape perpelitem,sillem e vertitem
Shoh yje,zogj e njerez qe merziten
Shoh peme,dete e femije qe vriten
Shoh bukuri perrallore anembane
Shoh njerez qe vdesin se s'kane te hane.

E prape rrotullohem,lutem,pergjerohem
Valle c'te kem bere pse po ndeshkohem?
Por jo s'jam vec nje krijese njerezore
Nje pjese e vogel e cmendurise boterore.

Jam i pafaj por dhe fajtor
Here jam viktime e here jam mizor
Here jam i qeshur,i lumtur i pasur
Here me mungon gjithshka qe kam dashur.

Tani po kthehem,kam frike,po zbulohem
Sa ftohte qe kam,sa qejf po zgjohem,
Nje rreze dielli nga jashte deperton
Me vret syte,me ngroh e pastaj me con.

Sa mire,gjithshka paska mbaruar!
Kete ender te keqe s'kam per ta harruar
Them me vete:si e vertete
Apo mos eshte rrealitet?!

A mos eshte imagjinacion?
Apo eshte thjeshte jeta e jone?
Valle te jete enderr e vertete?!
E gjithe kjo s'eshte vecse Jete "TE PRES"

Prej mijera vitesh i deshperuar te pres
Me qindra te tjere i shtyva ne harrese
E pyes veten,valle ku do te jete
Do ta takoj ndonjehere ne kete jete

I mbyll syte e te shoh prane
Plot me lule anembane
Ne cdo lule ty te gjeta
Me te bukur se vete jeta

Plot me ankth e zgjas doren
S'te kap dot
Me dore ne zemer te afrohem
Eshte e kote

I hap syte e per cudi
C'do gje zhduket perseri
Iku bukuri e perkryer
Kjo bote mizore serisht eshte kthyer

Por perseri te pres me shprese
O perendi e gezimit dhe e harese
O yll i endrave te mia
Kur te shoh ty me kalon vetmia Dashuria jonë 01.02.2005

Kur dielli shprehi rrezen mbi ne, kur yjet me pershendeten nga larg e hena nuk me la vet, as edhe ne diten me te veshtir, ateher e kuptova sa te dua, si ndjej mall per ty, per syt e tu te magjepsur qe gjithmon me rrin para meje, kur e embelja e dashuris mbizotron mbi trupin tim dhe te kerkon qe te vish edhe pse je aq larg. Te kerkova ne erresiren e pa fund te asaj nate ne detin dhe valet e tij kur atje askush nuk me dha asnje pergjigje jo kurrrrr.
Te deshta sa as ti nuk mund ta duash veten , e di por ti nuk me meriton edhe aq shum sa une deshiroj. Lulet jan vyshkur ashtu siq janm vyshkur edhe une edhe lotet me jan thar dhe nuk kam me as fuqi te te shoh sepse nuk dua me as qe te njoh as te flas dhe as te shoh me kurrr.   Get a FREE Piczo Site
Report Bad Content

View High Resolution
Download For Printing
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site    

SIKUR TA DIJE

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i/e dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen "S'E DI?"se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti PRES

Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar MOS ME PYET

Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.

THUAJE

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj...
NGA


Edhe pse jam larg

Kurr nuk do të harroj

Sa her t'me kujtohesh

Letër do të të qoj…Nëse nuk ke kohë letrat me I lexu

Mbaje vetëm kujtim,

Kush Ti ka dërgu

  PA SHPRESU ngrita herët në mëngjes dhe për ty ndjeva shumë mall

Mbi rërën e lagur mbi det emrin tëndë shkrova ngadal,

Erdhën valët dhe emrin e morën drejt kaltërsive të thella me tallaz

E unë e habitur bërtita

Të lutem det sekret ta mbash

U bëra mërgimtare

Do të shkoj në mëgim

Do të vishem me të zeza

E ta gjej fatin tim

Sa shumë kam dhimbje

kur filloj të mendoj

sa më dhëmbin duart

letër kur të qojë

Kujt ti drejtohem

Që ty të të afrohem

Prej kujt të marrë leje

Që të jem praën teje

Në oborr të shkollës

Mirdita të thash

Ti ma zgjate dorën e

Unë zemrën ta dhash    

Në detine qetë

lundronte një fletë

në të ishte e shkruar

TË DUA përjet!

Më në fundë lamtumirë

Të uroj çdo të mirë

Të përshëndes përzemërsisht

Se TË DUA seriozisht

A ka më të mirë se jeta e rinis që

Smendon asgjë përveq dashurisë.

S`vdes nga uria por vdes nga

DASHURIA

L`em me t`nxe lem me t`prek

Lem me t`puth se mu ka n`tek

Sikur dielli të ishte laps

E hëna letër

Përveq emrit ……..

S`do të shkruaja tjetër

Dashuro sa je e re

Kështu ka thënë Perëndia

Se kur të m`plakesh

S`të ka hije Dashuria

LAMTUMIRË Dashuria imeLotët po më rrjedhin, zemra më copëtohet

Ëndërroj të kaluarën që tani më kujtohet.

Me shpresat e fundit unë po të shkruaj,

Të të them lamtumirë dhe ti më thuaj

Nga ti po largohem dashuria ime,

në martesë me tjetrën të uroj gëzime

gjithmonë do t`ju uroj martesën tuaj

por në thellësi të zemrës gjithmon do të vuaj.Mesazh absurdTë lutem shumë të lutem mos më duaj edhe pse unë kurrë sdo të të harrojë,

Kurrë mos më thuaj të dua mu afro tani, më shtrëngo më ledhato,

Pastaj të lutem ik kurrë më mos të të shoh

Thema zemerën, lëndom, më thuaj s`të dua ndoshta të besojë

Por e di mirë që ti më takon vetëm mua.

Më urre të lutem dhe unë do të të urrej, më braktis, më tradhëto kurrë nuk do të ta kthejë.

Mos më bëj komplimente, përkundrazi më mungo mos e kujto vajzën që marrëzisht të do!!!

Dashuria e perënduarEdhe në liqen të kërkova

Çdo kund e çdo anë

Pyeta edhe mërgimtarët

Por asgjë s`më thanëNjë zë erdh nga larg

Një zë më tmerroi mua

Toka dhe qielli më thane:

Dashuria e juaj gjithmon ka perënduarQanë yjet, qau dielli, edhe hëna

Edhe mërgimtarët lotuan

Tokë e qiell u bënë bashk e më përqafuan

Mi fshin lotët e më ngushëlluan.

Vdekja   është jetë nëse ka liri,

Jeta është vdekje nëse s`ka Dashuri

This night

Every thing I do

I do it for you

Because I LOVE YOU  Godite zemrën time

Me aq sa ke fuqi

Kujdes se po lëndohesh

Se mbrenda je TI

I dashuri është viktimë e tragjedisë

Nëse I prek rrënjët e dashurisë

DASHURIA          Nëse është e vërtet se zemra jote s`rrahë kurrë për mua ashtu sikur ke dashur të më duash, nëse është e vërtet se fytyra ime nuk zë asnjë vend në ëndërrimet e tua, pse o e dashura ime kur më sheh e ngadalëson hapin, pse më lëshon vështrimin e atij syrit tëndë të shkruar?

          Se di ti si më buçet dhe më zjen gjakun ai vështrimi yt kaq I qetë dhe I zjarrtë! Se di ti si më shpon zemrën ai vështrimi yt ngjyrë qielli?

  Më pyete pse TË DUA? Unë qesha!!! Po, po, për jetë do të shkosh, mosëqenia do të mbuloj, jetën do ta harrosh por edhe ajo ty do të të harrojë!...

          Një ditë shëtisnim në fushë dhe ja tek ky pellg, mu në fundë, të qeshur të dy u pamë në valët që era lëkundëte. Tani bredh tutje ma mall në gji. Por pellgu është tharë…siç duket që vehten mos ta shoh në vetmi.

          Përse s`më flet si një herë? Pse s`më shikon? Ç`rri kokëulur dhe e mjerë?! Pusho zemër e mos qaj! Mos më thuaj vuajtjet e tua, mos I qajë dhembjet dhe hidhërimet! Sepse ylli është bërë për të shkëlqyer, dielli për të ndritur, trëndafili për erë, zogu për këngë, zjarri që të djegë, dhe ti oj zemër, ke lindur për të vuajtur.

Jeta


Në pranverë ne u njoftuam,

Gjatë tërë verës ne nuk u pamë,

Në vjeshtë u afruam e u bashkuam,

E në dimër u ndamë

Desha


Desha të qajë, e s`qava dotë

E të bërtas, e s`bërtita dotë

Të të harrojë, e s`të harrova dotë

E të mallkojë, s`të mallkova dotë

E të largojë, s`të largova dotë

Të të shuajë, `e s`munda dotë

Në zemër të mbajë e s`ta them dotë

Plagë e rëndë më jë bërë

E s`mund të të shëroj dotë

Rreze e diellit më je

E nuk ndriqon dot

Prita deri sot

Edhe shumë mot

Pa asnjë fjalë,

Pa asnjë lot…

Nuk të duaMë s`të ndjejë si më parë

Tash më nuk kam mall për ty

Nuk dua të të lëndojë

Sepse thjeshtë më s`të dashurojë

Ëndërra nuk shoh më për ne të dy

Më vjen keq, ndoshta të lëndojë

Por diqka jeta më mundësoi

Kuptova se çka nuk ka një dashuri

Mësova se emri I saj nuk je ti

Të lutem mua më beso

Një ëndërr tjetër ti kërko…

Këshilla          Mos u besoni ndjenjave të grave para se të martoheni.Femrat janë krijuar vetëm për dashuri.Dashuria është njëra nga ato të paktat, gjëra që nuk mundë ti

          falen çdokujt.Nuk është I bukur ai që duket I bukur por është I bukur ai që

          të pëlqen.Do ta dua dikur dikend… por kurrë askend sikur tash dikend…Kurrë nuk dashuron mjaft, nëse nuk dashuron tepër.Nëse dëshiron ta dish se ç`është dashuria, dashuro vetëm një herëDhembjen të cilën e shkakton dashuria, mund ta shëron vetëm

          DASHURIA.Vajzës së cilës I paraqitesh duke u skuqur dhe duke belbëzuar      

          emrin tënd, pa pasur guximin t`ia ngulësh sytë, nuk do të

          interesohet kurrë për ty.          Çdo femër është e arritshme, sado lartë të jetë e vendosur, por

          është fjala të dish ta arrish.          Nëse ti I thua vetes: “Unë jam shumë I shëmtuar për ti pëlqyer

asaj vajze”, është e qartë se ajo do të bëjë gjithëqka për t`u       shmangur nga ti sepse nuk do të mundë të të gjykojë kurrë askush më mirë se sa e gjykon ti vetveten.Do të kishte shumë njerëz të lumtur në botë po të vazhdonte dashuria edhe pas martesës sikurse para…


S`ka gjë më të ëmbël se lotët e syve që fshihen me dorën e së dashurës.


Sikur jeta të ishte e lumtur nuk do të kishim lindur duke qarë.


Nuk ekziston vështirësi të cilën dashuria e mjaftueshme nuk do ta mposhtë.


Nëse mundeni të duani mjaftë do të jeni më të lumturit në botë.


Dashuria është si lufta lehtë fillon por vështirë mbaron!


The mistery of LOVE is greater than mistery of DEATH !!!            


Me këto kujtime

Më zuri mesnata

Më falni…..

Se me kaq e pata Në tër trupin shikimin ma lëshon

Më pëlqen kur më ngacmon

Me bisht të syrit të vështroj

Buzën ngadal e kafshoj

Ty mendjen ta tranoj

Por që të më ofrohesh, stë lejoj

Plas prej atje dhe vetëm fantazo

Se në realitet më tepër sguxoj

Digjem si prush se as njé her skam të të provoj..

Ndoshta në duar të më kesh për një sekond

Gati shansën ta dhuroj!

Por mos u mashtro më larg me shpresa të vazhdojsh

Se S objekt për njeri skam mu ba

More sjam e leht, jam e fshtir të kam than!Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj

Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj

I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...

A me genjeve ti apo genjeva veten????

Shko jeto larg meje edhe pse te dua

Une sisha per ty dhe ti sishe per mua..Jam pa dashuri, si gjepi pa pare

Kur sjam afer me ty digjem si cigare

Eja po te lutem mos me le ne vetmi

Se Zemra nuk don tjeter por vetem TY..Mos i beso askujt e mos e urrej veten..

Por me beso mua qe per ty e jep jeten

Edhe pse je larg asgje sme pengon

LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkonMe kujtime mos me mashtro eja te une

Nese me don Jam pa ty dhe po lotoj

Syt per ty do ti qerroj Ty te dua

Ty te pres Ne prehen Tend dua te VdesSa bukur qesh sa bukur shiqon te dua

Per bese sa qe nuk beson qka me te

Than kur zemra ime vetem ty te doneJe larg me kilometra por ne zemer

Ase me milimetra asgje nuk dua prej

Teje vetem met pas afer mejeNese une do te vdes me mbulon

Dheu i zi mbi varrin tim do

Ta shkruaj te kam dashtur

vetem ty thikat i duroj

plumbat i pranoj por

Te ndahem prej teje

As qe e mendojE kam nje deshir oh sa eshte

E thjeshte me ti puth buzet

Tjeter skisha desht sa e

Embel eshte jeta sa e

Embel rinija por me e

Embla qenka dashuriaTe Dua te pres pa Ty zdo te Vdes

Me Yjet e Nates ty te pershendes

Atje ke ni Lum ku ka Lule shume

Kur te jesh ne gjume vi te puthi uneFotografin tende ne dor e mbaj

Kur te shiqoj filloj te qaje

Te qaj se shum larg ke

Qilluar por te betohem

I dashur se kurr per

Jete skam me te harruarAkullorja e ftoft buzet mi

Ka ngri vetem puthja jote

Mundet me mi shkriCka don me te then

qka don me te shkru

qka don me teper

se fjalen TE DUA?.Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!!

Zemrën time do ta jap,dhe askush nuk mund të më ndalë..

PSE-Pse zhdo nate une të kujtoj..?

Pse zhdo nate une të ëndroj..?

Pse zhdo nate, une qaj për ty

Emrin tënd përnate e përmendi.

Qka me i be ksaj zemrës se shkretë, që smë la të jotoj rahat në ket jetë..!

Kur shof dikënd në rrug, mendoj se je ti..!

Ah une e shkreta, jam tu vdek për ni djal të ri.

Pse ndodhi aj djali të jet ne zemrën time, kur do të më hiqen mua kto kujtime..??

Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..

Hiq spo e di,pse aq shume te dua..!!

Kur do të jet mjaft, për të mos kujtoj, se gjysmën e jetës aj ma ka ngrëne..

Nuk e disha se do të ndodh kjo punë,por pse mu shtua edhe një mërzi..??

Se për ty ore djali i shkretë,edhe natën nuk muj me flejt..

Nuk mendoj për asgje tjetër,emri yt nuk zen vend tjetër.

Por me ma than fjalën **TE DUA** ateher mundesh me më qetsua.

U dashurova qysh në femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..

Se sbesoj se mund të jetoj pa ty.!

Zemra ime gjithmon vajtonë.

Syt e mi gjthmonë lotojn.

Emri yt në zemër më flen, me krah hapur gjithmon të pret.

Pa ty syri kote loton.

Pa ty zemra kote vajton, vajzat tjera i dashuron dhe mua më harron..!

Ditët po kalojn, po arrin në fund por dashurin qe e patëm, mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!

Do të mundohem me të harru, por hiq se di si me vepru.!!

A thu do të jem gjall o zot..??

A po do të më mbulojë kjo tokë..!!

Pranë dritares rri dhe prap mendoj..!

Pse mos te të kem pranë kur të dashuroj..?

I kujtoj netët me ty qe i kalova..

Sa puthje mi dhurove,e sa ti dhurova..!!Mos më largo nga zemra, nese jam larg nga syt e tu..

Mos më thuaj, jeto nese nuk jam fati yt..

Vazhdo jeto,dhe vetëm mos haro..

SE SI UNE QE TË DUA, ASKUSH NUK TË DON..!!Koha po kalon,vitet po shkojn..

A thua donje her për mua mendon..??

Se me një pike shpres jetën e jetoj..

Po pres me lote në sy,të kthehesh përseri, e të me largojsh kete vetmi..!!

Dite e nate po qaj po lotët nuk të bien pran..

Ka shum ditë, qe sjemi pa..

Gjumi më del në mes të natës..

Më ke prekur pa pushim..

Më ke puthur pa mbarim..

Të ëndroj ty përsei, SHPIRIT IME..Ne qoft se të humbi une ty,do të më humbish edhe ti mua..

Po ma shume, do të humbish ti se sa une..!!

Mua shume do të më dashurojn si ti..

Por ty askush nuk do të dashuron si une...!!Nese dikush në botë të don,dije se jam une..

Nese në botë,dy persona të duan ty, dije se e para jam une..

Nese në botë, nuk të don askush,dije sa kam vdekur une..!!

Lojën tënde kurr se harroj..

Si dhe dashurinë, sa her në mendime do ta kujtoj..

Për veq ty i dashur,në zemrën time tjetër djal, smund të kujtoj..

Dhe të ta tregoj të vertetën,për veq teje tjetër nuk pranoj..

Në emër të jetës, jeto me mua..

Në emër të dhimbjes, vuaj me mua..

Në emër të dashuris,thuaj Të dua..

E kur të vdes une, ti të jesh me mua..!!Dora po më dridhët

zemra po më qane

e kujtoj unazën

qe ma pate dhanEdhe pse je larg

asgjë nuk më pengon

se kjo zemra ime

vetëm ty të donNuk të dua me hile

as me politik

të dua me gjith

zemër e me shpirtHape zemrën dhe vajto

hape dritarën dhe shiqo

hape letrën dhe lexo

të kam në zemër

mos harroooo!!!I hidhur ështe duhani

e hidhur ështe rakija

por ma e hidhura ështe

--ndarja nga dashnija—Shoqeria kujtohet

Tradhetia sharohet

Fjala e keqe në zemer

shënohet

Vajzat janë katile

dashurin e qajn pa hile

Djemt janë te but

dashurin e kan të shkurtMe mungon :

Dhembja ne gjoksin tim

me rendon shume per ty

kur malli me buzeqesh,

dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot

qe me ben syrin me lot!

qe me dridhet buza e that,

shpirti digjet flake-flake.

Shume rend qenka keshtu tjetosh!

me dhembje, mall, e dashuri

perse zemra nuk gezohet dot,

perse shpirti rrin nvetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta

mendo se jam afer me ty

te tregojn shkronjat e zeza!

sa me mungon mua ti !Djemt jon të poshter

Kurr nuk e tregojn të vërtetën

Pasi që ta vjedhin dashurin

Të thonë se kom tjetrën.

Dora po më dridhet

Zemra po më qanë

E kujtoj unazen

Që ma pate dhanë.Shokë dhe shoqe

Një fjal të ma dëgjoni

Në mosh të re

Kurr mos u dashuroni.

E kom dashur shkollen

Ashtu edhe shoqërinë

Tani i lash të gjitha

Fillova dashurin

Në naten e erret

Në të plotën hanë

Shpesh më del gjumi

I dashur duke bërtit.

Nga maja e bjeshkes

Nga dega e pemes

Të dua i dashur

Nga thellësia e zemres.Me dërguar lule

Thahen dhe shkrumohen

Por le të shkrujm kujtime

Se kurr nuk harrohen.

Sikur tisha djal ku do të gaboja

Vajzen qe e dashuroja kurr zdo ta tradhëtoja

Por ja që jom vajz teper e piklluar

Nga se dikush tjeter me fatin tim luan

Me gënjen tu më than TË DUA

Më ruaj kur tme gjesh,që të më kesh atëhere kur të me duash.......

Smundëm të mendoj

diqka me të mirë në jete,

se të dashuroj, të kem afër të ledhatoj,

ti ndjej puthjet tua, ta ndjej ngrohtesin tënde,

smundëm të mendoj diqka me të mirë ne jete

qe ti të jesh i imi dit dhe net për mijra vjet

pergjithmon,

smundëm të mendoj diqka me të mirë ne jete

qe të vdes per ty i dashur,

sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim,

më mungon shume....Sa te jetosh,

do te jetoj.

Sa te ekzistosh,

do te ekzistoj.

Cdo dite qe kalon,

me shume te dashuroj.PO TË ISHA

Po Të Isha Me Ty, Gjithnjë

Do Të Ndalej Kjo Stuhi, e Di .

Dhe Pastaj Edhe Nëse Bëhet Vapë

Unë ,Freskinë Do Ta Jap .

Por , a Është Ëndërr Kjo Që Dua ?

Ti a Ke Guxim Tmë Njohësh Mua?

A Ke Pyetur Sa Jam i Lodhur ,

Që Edhe Një Dështim Për Ta Njohur !

Kam Lënë Gjërat Të Ecin Me Kohën

Kurse Koha Askënd Nuk e Pret .

Kam Vendosur Ose Të Gjej Ty

Ose Tërë Jetën Ta Kaloj Vetë.Ngadal pëshpëris

Kur mendoj për TY

dhe ethe shpirti lëshon,

mendoj për gjën më të bukur në jetë,

mendoj për dashurinë tonë.

Kur mendoj për sytë e trishtuar

dhe buzët që dridhen pa fjalë,

mendoj për flokët e tua mbi gjoksin tim

dhe zemrat që rrahin pandalë!

Dy zemra qajn një mall e kan, dy sy lotojn ni gjë shiqojn. Dy duar ledhatojn një shpirt sherojn, dy goja flasin një bot e plasin, dy shpirta jemi një zemer kemi

Per ty vargje do te thurja, per ty gjithe boten do dhuroja, per ty qe dashurine tme falje,do te beja cmos te te lumturoja...

Nje Jet pa Dashuri esht e vetmuar,nje Jet pa shpresa esht e hargjuar,nje Jet pa Bes esht e gabuar,por nje JET pa SHOQERI do te ishte tragjedi Jam Krenar se jam Malsor Shqiptar,
Shamin e Kuqe te Lidhun ne Dor e m´baj per Ner,
Bukurin e Maleve e Fali Zoti per Dimer e Ver,
Bukurin e Nates me Yje e Fener,

I Rritun nato Bjeshk te Malsis,
Tuj pi Tamel te Baktis,
I Lidhun ne Djep Lulak,
Tuj hanger Buk t´pjekne ne Ogjak,

Tuj pi Ujê ne Burime,
Tuj ju mundu per Fatin e Jetes Ime,
Gjithmon tu ju Rujt se po Vrahesh e po Vritesh,
Per Trimni ne Fis po Koritesh,

Ju ja dhan Dites Jeten,
Tu je rujt gjithmon Veten,
Te Vjetrit tuj Respektu,
Prej Pleqve tuj M´su,

Tash ban gjithkush q´ka don Vet,
Gjithkush Lakmon per Gyrbet,
E Harron Vendin qe ka Lindê,
Gjithkush e Lakmon Pasurinê.

Zemren ma kan Therê,
Buzet mu kan Terê,
Trupi po lyp Prekje,
Dua Dashuri deri ne Vdekje,

Une dua Dashuri,
Mos me k´qyr per Bukuri,
Une ty dua,te Dua,
Sa un ty edhe ti Mua,

A asht Vrant a Dit me Diell,
Te flas n´ga Zemra ime Fell,
Mos me k´qyr se si po Shkruj,
Me shiko se si po Vuj,

Ma hjek dhimbjen e Merzis,
Tregoma Rrugen e Lumturis,
Ka ti k´thema Mendjen,
Me Dashuri dhe Emrin tan Vulosma Zemren.

Sukur ni Baski se n´gulet ne Dru,
Ashtu ne ty jam Dashuru,
Ne Zemer me ke biê si Fidanê,
Per ty Mendtê dojn mem Lanê,

Me le te jam me ty si mas Shiut Ylberi,
Ma nuk do te isha aj i Mjeri,
Me le te Lulzoj si nje Lule ne Shkambi,
Do te bêhem i Dashuri se Endrron Ti,

Si nje Pemê n´gjyra N´gjyra,
Le te me Qesh Ftyra,
Dhimbjet mi le Mua,
Me lejo ty te Dua.

Por n´degjo more Djali Ri,
Un jam Lind ne Malsi,
Naper Male e naper Shkrepa,
Veq tuj Vujt me shkoj Jeta,
Aty ku ka Lind Trimnija e Besa,
Tash se sa vjet ne Gyrbet Meta,
Shok si Veten kurr nuk Gjeta,
U leva e me bani Nana,
Hala kuj gja si Bana,
Veq po ta dhan ni Bes t´zotit,
Ta baj Nanen me kja me Pika t´lotit,
Harroj n´diena e s´me dhimbet Vetja,
Nuk she Drit me Sy sa tjet Jeta,
Nese e din se jam kat Njo,
Ma mir ik e mos t´sho,
Sukur Vullkan Gjaki me Vlo,
Aq shum se kam per ty Dashni,
Te kalli si Zingaren kur jam n´merzi.


Sa 100 Nera ni Fjal e Mir,
Kur e thu me Zemer te Lir,
Ni Fjal te Pshton,
Nje Fjal n´ga Vdekja te Largon,

Me ni Fjal bahesh pizhman se je Gjall,
Te pret dikush per ni Fjal me Mall,
Me ni Fjal gjithshka N´dryshon,
Me ni Fjal gjithshka Shkatrron,

Ni Fjal asht kajher e Randê,
Me ni Fjal e hup Bab e Nanê,
Me ni Fjal kur dikan e Faliminderon,
Ati Zemren ja Gzon.


Me pas me Hanger diqka te pjekun ne Prush,
Me pas ni Hije n´krev me Rrush,
Me pas ni Laps e ni Fletê,
Me ja nis me shkru per ket Jetê,

Me pas ni koh pa Merzi,
Me kan ni koh kur ki Harmoni e Dashuri,
Me pas mos mu lodh kur te Punosh,
Me kan i Lumtur kur dikan ta Gzosh,

K´saj Merzije i thojn Gyrbet,
Mu s´gju prej Gjumit nuk ki Vullnet,
K´tu nuk te z´gjon Gjeli,
Por te pret Baushtelli.

Nese ti s´mundesh me Flêjt,
Me le te preki me Doren time te Shêjt,
Kishe flet si Zogi ne Kasht,
Te nesrit ma shum me kishe Dasht,

Me ty kurr se kisha desht N´darjen,
Ta qoj Zemren si era Faren,
Ne Trupin tênd te binê Dashurija,
Ki mej lyp Puthjet e Mija,
E don,e don Shum,
Rrin tan Naten pa Gjum,
Mundohesh me kan i Drejt,
Kurgja nuk e ki Rrejt,

I tregon qka te n´doll per Ditê,
Mundohesh mos me Merzitê,
Kujton se je ka e Mashtron,
Edhe pse shum te tjera te n´gucin ti se Tradhton,

Kur e takon shum e Perqafon,
Ta permend at Ditê e kurr se Harron,
Te Nesermit te shkrun I MISS YOU,
Oh Zemer kur muj apet met Taku,

Nuk e don veq per Aventur,
Sukur ket n´doshta s´ki Dasht Kurr,
Te lendon me Fjal si me kan Femi,
Per hajgare ato Fjal nuk kan Hjeshi,

E duron te 1 e 2 edhe 3 Gabim,
Dikur kujton se asht ka e ban me Qellim,
Kur e she se asht ka e Tepron,
Mos me le 100 Be ti Qon,

Per hater te Dashuris e Duron,
Edhe nese shum her te Lendon,
Dikur bahet shum Metvertet,
Ather nuk ka ma k´thim llogarite se kam Vdek.

Pse pom kqyr me Mall,
Veten po e Kall,
Koh kam Boll,
Hajde me mu Fol,

Me ty m´kish pelqy N´deja,
Hec mos ma ban me Sheja,
E di se q´ka te thot Mendja,
Jam ka e n´di si te Rre Zemra,

Nata me Yje,
Bota me Pyje,
Njani tjetrin e Shikojm,
Mend po na Fluturojn,

Me mend gjithmon Bashk Jemi,
Guxim mu afru s´po Kemi,
Hajde bre me 1000 e sa Ka,
S´po muj me Duru Ma,
Qe Numrin po ta Dha.

Oh Shpirti jem mos me Le,
Oh Zemer mos u n´dal por Rre,
Me k´ta dy Sy po du met Pa,
Edhe niher me te pa,se n´doshta nuk te sho Ma,

Zot me jep Forz te shkoj deri te Dera,
Pranveres ta di si poj vjen Era,
Me le ta baj me Lule ni Kunorê,
Me le ta preki Lapsin edhe niher me Dorê,

Ah moj e Dashur e di se keq pa mu ki m´betê,< br />Edhe niher kisha pas Deshir met Pa met Puth e met Prekê,
Edhe Lisit poj bjen Fleta,
Edhe Trupit tim poj shkon Jeta,

Tja la nje Lutje Zotit,
Ta kerkoj edhe niher piken e Lotit,
Edhe niher ata ta Sho,
Qe me thot me Do,

E pra tash po don mem kap Gjumi,
Edhe k´saj Letre i erdh Fundi,
Jam i shtrim ne ni Anê,
Ishalla nuk asht Nata e Mramê.

Un jam Shpirti ti je Zemra,
Hajde hyn m´brenda,
K´tu e ki ni Vend te Qet,
Te pret ni Dashuri e Vertet,

N´ga k´to Natet e Ftofta,
N´zemi Buzt me Puthje te Forta,
Lema ni shikim ne Sy,
Kur s´te kam te kujtoj Ty,

Do ta la ni ambelsim ne Buzet Tua,
T´me kujtosh kur t´je pa Mua,
Ni shej kam me ta Lan,
Gjithmon mend mua t´me m´ban.

Ah ky det i syrit tend,
si cope qielli ne stuhi,
kush e pa e nuk u cmend,
kush nuk ra ne dashuri.


NQS nje thenja ime TE DUA   SHUME te ben te ndihesh mire
atehere do te bertas tek malet jehona e saj do te perfundoj
derisa te zere vend ne zemren tende!


Nëse të desha pa mbarim,
Dhe të pyesja e heshtur,
Mos u përgjigj por më kujto,
Unë sërish ajo kam mbetur.

Mos u tremb kot tani,
Se gjithcka ka mbaruar,
Por mbylli sytë në vetmi,
Më kujto duke më harruar.

Sdo dal më të të takoj,
Për shumë gjëra jam penduar,
Veq njërës besnike i qëndroj,
"Që TY të kam DASHURUAR"

Tani që mbetemi larg,larg,
Do të kujtohemi veq në heshtje,
Unë me zemër dhembje e plagë,
Ti me perbuzje dhe urrejtje.


Jam i vetem ketu ne Angli
dhe po shkruaj kete Poezi
po shkruaj per t'ju treguar
sa shume ndihem i vetmuar.

Kur erdha kujtova se gjeta mire
por jeta ketu eshte e veshtire
e rrejshme, fallco dhe me lakmi
mendja me rrin tek nena Shqipni.

Fillova te mesohem e te punoj
por shejtani me beri te harroj,
me beru te harroj qellimin tim
me shpuri ne harllek e ne defrim.

Kaluan   plot vite, muaj dhe dite,
nena tek dera rrinte duke prite
duke pritur djalin qe iku ne kurbet
e lash shtepine bosh dhe te shkrete.

Deshiroj kohen ta kthej prapa
te kthehem te nena dhe te baba
aty te rri dhe per ta te kujdesohem
se sa te rri ketu dhe te mashtrohem.

Erdhi koha t'i kthehem shtepise
T'i mbylli birat e catise
t'i harroj mashtrimet e anglise
t'ia rrish emrin Shqiperise.

Kur e ki te Lodhun Shpirtin,
Nuk te dhem me pre edhe Gishtin,
Vullnetin e ki te Hupun,
Trupin te Rand e te Kputun,
Kujton se veq ti je i Vujtun,

Bahesh me Vra Veten,
S´ka kush se ta k´then Shpresen,
Gjithkush e m´shef te Verteten,
S´ta z´gat kush Doren met Ndimu,
Por ta jap t´shtymen met Rrzu,

Sukur me kan i Vjerrun ne ni Pe te Hollê,
E din se k´putet por s´din kur n´dollê,
Ka me te n´doll ni Ditê,
Kur kurr se ke Pritê,
At´her s´ke me pas as koh mu Merzitê,

E ki Mendjen e madhe Teper,
Per mua vlen ma shum ni Leter,
Me pas arsyje pse me Kan,
Hallall te kisha Than,

Mos e qit veten ne Mundim,
Mos u shit ma shum se Din,
Veten shum mos e Livdo,
Ata qe nuk e Meriton mos e Kerko,

Ti Kujton se je diqka Special,
Per mu Kerkushi me nje Fjal,
Hijen mos ma Shkelê,
Mos ma ban Diten Terrê.

Veq per ty un Shkrova,
Kurr s´me dhimbi Dora,
Me n´dimoj edhe Zemra,
Sa Te Dua nuk ta merr Mendja,


Lexo sa Shkronja ka kjo Poezi,
Aq Larg prej meje je Ti,
TE DUA sa Shkronja i Ka,
Aq n´gat Zemra te Ma,

Syni nuk me Teret,
Emri yt prej Zemres nuk n´zerret,
Nuk ka z´bollu kush at Shpejtci,
Sa her jam me Mend te Ti,

Ende jam i Ri,
Kam met Dasht me krejt Fuqi,
Te Dua sa ka Njerz Bota,
Nuk jan kto Fjal te Kota,

Edhe une jam biri Zotit,
Mos ma kall Zemren si n´flak t´barotit,
Pa ty du me Dek,
Per ty e Jetoj ket Jet,

Jeta asht Mesimê,
Vdekja asht Pushimê,
Jeto te Mesoshê,
Jeten ta Kuptosh,

Nata e Zeze,Dita e Bardhê,
Lype ata qe e ki Mallê,
Nese Fatin e Gjanê,
Mos e prish nese nuk mun e Manê.

Nuk asht veq ky Mallê,
Por te djeg si Rakija ne Varrê,
Kujton se asht per Ilaq,
Te domton e nuk te Knaq.

Te puthesh me ty
eshte sikur pine uje deti
sa me shume qe pine
aq me shume ke eti...

I mledha do Shkronja prej nje Poezi,
Aty ishte Fjale per nje Dashuri,
Shkronja me Gisht i Lmova,
Per ty nja e Shkrova,
Ti je Unikat ne ket Botê,
Kur e Shkruaj TE DUA me m´bushen Syt me Lotê.
Sa Dushkun e ka Lisi,
Aq her Buzen ta Gici.

Ti qe je larg meje
e qe smund te shoh me sy
malli per ty sme le te qete
i vetmuar une kam   mbete

ti qe je larg meje
e skam mundesi un te takoj
kam shprese se vjen nje dite
nga afer syri im   te shikoj

te them te dua sdo te besosh
pa dashur krijova ndenja per ty
u mundova kjo te mos ndodh
dhe ja qe ende e mbaj fshehtesi

mundohem te shoh ne enderrat e mia
mirpo askund spo te takoj
vetem permes kesaj makine
nga nje leter me lot   po ta dergoj

mendo pak   per mua se jam i gjalle
dhe se per ty jetoj me malle
derisa une mendoj kur kthehesh valle
zemra e mjera me eshte kalle

ti qe je larg e qe per ty shkruaj
beso se vetmia me ben te vuaj
loti ne sy vuajtja ne zemer
valle a e meriton gjith kete nje femer

Një jetë,një shpirt,një trup
u tret ,u venit ,u humb
për dy sytë e tu të zi
që më pushtuan me plot magji.

Ditë plot dhimbje e mallëngjime
ku jam zhytur në mendime
kur do të shoh,të përqafoj
puthjet tua ti shijoj?

Pa ty asgjë s`ka kuptim
më thuaj të lutem pa ngurrim
si ta qetësoj zemrën e trazuar
që në ty është dashuruar?

A ban Zanin ta n´degjoj,
A ban Ty te Perqafoj,
A ban Buzen ta Kafshoj,
Me te than TE DUA a Gaboj??

Ti ishe Tradhtare,
2 Zemra i Bane,
3 Zemra a nuk asht Ranê,
Dashurija jote qysh mund i Manê,

Kur jan 2 Zemra asht Dashuri,
Nja ma shum asht Tradhti,
Njanes po ja qet Helmin,
Vetit po ja ban Sherrin.

Ti ne Vendlindje,Un ne Shtet te Huajë,
Kan kaluar Vjet e jo vetem Muajë,
K`tu metvertet vend i Bukur,
Por ne vendlindje te ti jam shum maj Lumtur,

Atje ka a shum Lule e Blina,
Male,Prrocka e Lugina,
K`tu vend i mushun me Fabrika,
Prej Tulluvis te kap Panika,

S`njohin Fis as Burrni,
S`njohin Mik as Kojshi,
Gjthmon njejt Dit per Ditë,
Te kqyrin perseri si me te pas Anmikë,

Nuk n`din Bylbyl as Zog tuj Kendu,
Veq n`din zhurma gjith e cili n`pun tuj Shku,
Kur t`punojsh s`guxon as me Hanger as me Pi,
Ne Banes s`guxon mu n`di,

Atje Malit ja n`din Eren,
Gjdo Mikut ja qel Deren,
I n`din Zogjd e n`din Poter,
Bile e din se nuk je i Mjer.

Kur te sho ty tuj Qesh,
Zemren ma qon Pesh,
Po ma grith Shpirtin,
Po ma shton Ymytin,

Sukur me Pare me mush Kuleten,
Gjdo fjal e jote po ma shton Jeten,
Se n`drroj me ty me ma fal krejt Boten,
Ne ty mendoj saher e shkeli Token.

N`doshta mu s`ma Beson,
Tan diten Zemra ty t`kujton,
Un mos me te pas Ty,
Diten nuk muj me Shty.

Oh veq per ty I LOVE YOU,
N´bot ma shum se ty nuk Du,
Ne ty Zemra ka Lakmu,
A guxoj met Dashuru,

Ti Buzt e mija pa mi Kerku,
Nuk e din se sa te Du,
T´puthi Qafes e Xigilohesh,
Ather ti ne mua Dashurohesh.

Dashuria eshte nje ndjenje
qe ka personalitet dhe krenari,
po nuk dite ta fitosh te teren
eshte kot per te bere rolin e lypses
per te gjetur nje thermije............

Mbi ujra naten ne enderr brodha,
e pagjum isha, nga gjumi u zgjova..
nga pritja mengjesi behej perendim...
nuk ìsha une, por ìshte malli im...

Duart i kam Shkru me Poezia,
Me to i laj Faqet e Mija,
Gjdo Shkron po e lyp Vendin e Vetê,
Fjala TE DUA te Zemra po Rrshetê,

Te Shpirti po shkojn do Fjal te Urta,
Te Buza po shkon Fjala te Putha,
Fjala ma e Bukur ne Kry me Shkoj,
Hi dot bahem e nuk dot t´harroj.

365 Ditê pa 4 Muj,
Te dua paj than Kerkuj,
Me prit gjdo Ditê,
Nata me tu Gerditê,

E din se je Zhganerr,
Por kujton se je Anderr,
Tutesh me Lendua,
Te vjen keq mej than te Dua,

Me pas Respekt si Moter e Vlla,
Kur te dhemb ty edhe ajo ka me Kja,
Kur te m´betsh pa ta te Mungon,
Duhet me dit se shum e Dashuron.

Tan Diten me dhimbi Zemra,
Qe ka mem n´doll diqka ma merrke Mendja,
Tan Diten s´ma la qaren Qyqja tuj ba Kuku,
Ajo paska Kendu veq per Mu,

Me mend nuk isha ne ket Botê,
Por te ajo se e Qajsha me Lotê,
Vetit ja hupa Shpresen,
Ma me Deshir e kisha prit Vdekjen,

Nuk pata Durim me prit edhe noj Ditê,
Por shum u n´guta e veten e kam Koritê,
Per nje Minut ma mushi mendjen Djalli,
Tash a e she se qka mua me Bani,

Nuk kish gja ma Gazep se Zemren qe e Don,
Mej than Lamtumir tash e Pergjithmon,
Nuk kish gja ma Gazep se prej Dashurije mu Da,
Nuk kish gja ma keq se veten me Vra,

Te lidhet gjithshka ne Fyt s´mundesh as me Kja,
N´dahesh prej asaj kur e din se e don Hala,
Shmo shmo moj Zemer je e m´byllur s´ki ka me Shku,
E di se me kan e lir prej meje ishe Largu,

Mos u Dridh moj Dorê por shkruje Fjalen,
E di se mua Dhimbjet kurr s´me Nalen,
Nese me Don ti mua edhe une Ty,
Ma e keqja asht se nuk muj me te shiqu ne Sy,

Tash ma mir ti Jeten tane une Jeten Time,
Kam pas n´derin se te kam Dasht edhe kam Kujtime,
Gjithmon e njejt po me doket kjo Ditê,
Jam lodh me dhan Shpirt,

Tash besa edhe kam mu Fry,
Se e kam Dasht ni Princesh e kurr se kam pa me Sy,
Kofsh gjithmon e Lumtur mos e Merzit Veten,
Qeli Syt me Harro mua dhe Vazhdoje JETEN.

Me ty nuk pata Vetmi,
Me ty e kisha da nje Lejthi,
Gjakun njani tjetrit ja kishim Pi,
Nje pjes e Zemres kishe qen Ti,

Ty te pata Shok e perte Shoki,
Shkurt Vella se na bashkoj Zoti,
As Buka nuk na Ndajke,
As Largsija qe me mua e Pate,

Pa prit koh mas Kohe,
Ti si Moti Ndryshove,
Ty te thash mor Vella,
Gjdo gja me ty kam me Da,

Ty ta dhash Besen,
Ndoshta per ty e kisha dhan edhe Jeten,
Disa her te kam Than,
Per ty edhe Dashurin e kisha Lan,

Kater stina i ka Viti,
Gjithkuj ka mej dal Shpirti,
Veq diqka maj Mendê,
Ma kurr s´ke me n´za te un te njejtin Vendê.

Me mungon buza jote
ne kete nate te qete,
dora jote e bute
te me ledhatoje lehte,
syte e tu te embel
te me falin nje shikim
e i gjithe trupi yt,
te ngroh trupin tim...

Shikoja, prekja, enderroja syte e tu,
fillova ti dashuroja fare pa e kuptu,
jetoj me shpresen se do i shoh perseri,
gjithcka do jepja qe te kisha prane ty.


  Per ty

per ty shkruaj poezi
nga thellsija e zemres sime
per ty qe nuk pate
aspak gezime

ty te dua ket ta thash
por ti skuptove
dhe tash po mendon
se vdekja pot kaplon

nuk eshte e vertet
se dot jem i limtur
paty edhe
ruga me eshte humbur

per ty po shkruaj
thuri vargje per dashuri
per ty oj tradhtare
qe me le ne vetmi

tash eke kuptuar
se sa te kam dasht
von eshte per tu penduar
per ty jam si film i animuar


per ty po shkruaj
per ty per gjdo dit
zdua te me kthehesh
ti dua te me mbetesh vetem ne kujtim.
Mos me thuaj s’te dua
kur dot nuk me largon,
mos me thuaj ik
kur doren me shtrengon,
mos me thuaj te dua
se e kuptoj vete,
mos me thuaj eja
se tek ti jam perjete...

Akullin e zemres tende te ftohte
dielli i zemres sime do ta shkrij,
trishtimin e shpirtit tend te erret
me dashurine time do ta fshij.
Se pa ty jam i humbur ne kete jete,
jam i vdekur me te vertet.
Pa ty dita nuk do ekzistonte,
pa ty deti do te shteronte.
Se per ty do ta zhduk
erresiren ne kete bote,
pa ty jetoj kot,jetoj ashtu kot...


Lexo poezine qe e shkruaj per ty
dhe kujto se me lae me lot ne sy
mos mendo se jeta kalon ne qetesi
se   e genjen veten dhe do te mbash zi.
sikur nje lule ngapak po thahem
me lot token e bera nje det
si nuk e kuptove kurr ne jete
se te kam dashur me te vertete

me te vertete sdi si te mendoj
kurr nuk e prita une kete befasi
jeta ime tash po fundoset
si ne nje humnere me zjarr te zi

Kaluan vite pa ty mori vashe
kaluan vite qe nuk te pashe
me shoqeroi i vetmi lot
dhe e vetmja lutje ne zot

koha kaloi si nje sekond
e dhimbjen time asgje se sheron
lexo poezine dhe kujto pak
ndoshta atehere dhimbjen time kupton

kjo zemer qe vuan me vite ne radhe
e di se te humba e pres ti me ardhe
e di se e lumtur ndoshta ti jeton
mirepo dhimbjen time fare spo e kupton
per qdo dite po vuaj edhe qaj me lot
me shprese te vdekur veten ngushlloj kot
mirepo kjo vuajte nuk paska kufi
edhe pse per ty kjo tash ska rendesi

merre nje dite ne duar femiun tend
qe tash e ke me nje njeri tjeter
dhe mundohu ti tregosh qka ndodhi
me dashurine tende te vjeter

mos e genjej thuaja te verteten
edhe pse ste kupton do ta mbaje ne mend
e di se ke frike qe ai kur te rritet
ne zemren e tij sdo te kesh me vend

kaluan vite pa ty e dhimbja mu rrit
enderra qe kisha per nje qast mu mbyt
shpresa qe kisha per nje qast mu shua
harrove tradhetare qe te thash te dua

me fal qe te deshta e kete se meritove
me fal qe po vuaj ,e kete ti ma shkaktove
ndoshta vjen nje dite qe kurr se mendove
dhe atehere e   merr denimin qe e meritove

Kurr nuk shkove Naten e mir pa ma Uru,
Kurr nuk shkove pa me than te Du,
Pa ma qu nje Puthje kurr nuk Shkove,
Kurr kur u n`dajshim tu nuk u Gzove,


Tash shkon pa me than Naten e Mir,
Pse te vjen veshtir mem than Lamtumir,
Po ma ban Diten Jetë,
Po me shkrin si pik Shiu ne Guri te n`zetë,

Si Femija Nanen te kam Lypë,
Tash ma ke pru Shpirtin ne Fytë,
Ma plotco nje deshir oh Zotë,
Sa shkronja kam shkru per ty te pikshin Lotë

Me pas Interes per mu s´me len Qare,
Kur nuk ki me shet per Pare,
Kerkandin se Imponoj,
Gjithkuj si Besoj,

Kshtu ma mir rri te Shpija,
Kam qef mej kqyr Punt e Mija,
Nese e meriton Zemren ta Fali,
Ti i ki edhe shum Tjer nuk jam i Pari,

Pse me len ne Mundime,
Pse nuk tregon se nuk ki Interes per Zemren Time,
Tash juve un ju Kuptoj,dhe nuk mundona me hargjit Fjal,
Pse e mundon vete kur per mua nuk ki Mall.

Farmerka t´ngushta t´lpime per Trup i Veshin,
1kg Parfum vetes poj Qesin,
Vetullat t´holla si Fije,
Te n´grehun si tel Qiftelije,

Ato Flok lloj lloj te n´gjyme,
Ata Sy e Buz te Lyme,
Kerthizen te qitun Perjashta,
Nuk ka faj mos me na dal Flaka,

Tangat te qitun permbi Pantolla,
Ka te shkon Syni shkon edhe Dora,
Buzt e kuqe si Qershija,
At Trup te Bukur si Bruce Leeja,

Shkon tu ju shalakat si Vala,
Po te k´qyri e po Qmallna,
Oh a din si me thot Mendja,
Pse Bukuroshe nuk je e Jemja,
Se sa Ditê jam Pergaditê,
Si une ty me tu Paraqitê,
Do fjal per mendsh i kam m´su,
Dhe sod e kam vendos me ti Tregu,

Shikom ne Sy,
Kur foli me Ty,
Po foli Seriozisht e jo Mahi,
Ti shum ne Zemer me ke Hi,

Krejt fjalt mu kan Pshtjellu,
Spo di se ku me ja Fillu,
Me kta Sy te bukur Mendt mir more Mua,
Tjeter gja n´derment spom bjen veq te DUA.

Ne Dhimbje e Merzi jam Dashuru,
Mendt kerku e Trupin Ketu,
Flokt prej Koke i Shkuli,
Thiken ne Mish e n´guli,

Dhe nuk n´di as Gja,
Sepse dhimbjen kryesore Zemra e Ka,
As Ujtê nuk hec Perpjetê,
As Zemra kur s´ka Lumturi nuk Qeshê,

Ma para besoj se ne Gusht te Veres Borê dot Bjen,
Se ajo koh e perparshme apet dot Vjen,
Ata qe e Lag me Ujê aj apet Teretê,
Ata qe e Harron e Tradhton ati Zemra i Theretê.

Dikush mua nje Fjal me ka Than,
Pleqni ma ka Lan,
Ne ata qe ki shum Ymytê,
Ne fund aj ka me ta pru Shpirtin ne Fytê,

Kajher teken nuk t´lajn Qare,
Me te pa dhajn edhe Pare,
Ne Ditet e veshtira kur don me Pa,
Lype sa te dush aj nuk asht Ma,

Pa t´kallxu gja shkon dhe Ik,
Nuk i Intereson a je Gjall a je ka don me dhan Shpirt,
Ta prish krejt Diten,
Bile edhe Engjujt Quditen,

Thu me Mend se q´ka i Bana,
Edhe mua me ka ba Nana,
Nuk kam pik prej Qiellit,
Edhe mua me n´zejn Rrezet e Diellit


Ka ardh Fundi Ores,
Dhe me tê perfundimi Kohes,
Me Qellim per ket Rini,
Me na qu ne Pleqni,

Me naj Rrudh Faqet,
Per sherim mej lyp Ilaqet,
Me na qu naper Doktorra,
Po na dhemb Shpina jo po na dhemb Dora,

Por jojo nuk Durzohem,
Ende po Dashurohem,
Aj qe nuk ka Dashnore e lyp me Gjet,
Aj qe e ka Dashnoren e don Metvertet,

Aj qe Tradhton kerkush se Don,
Te gjith ata e Mallkon,
Po lypim diqka qka kem Andrru,
Me tê Jeten me Kalu,

Po te lypi kuje, Kuuuu,
Me trego Muuuu,
Po ta dha Besen dhe pot baj Be,
Kam met lyp ku je e ku s`je.

Ti kam n´shu Syt si Bish e Malit,
Met n´zan turr met Perqafu prej Mallit,
Met hanger si Moll,
Me tu lidh per Trup si Boll,

Me Puthje Buzve tua me ja hjek Heshin,
Ne Zemer me ta dhan Dashurin,
Zemren tane te un me mshel me Dry,
Kshtu mendoj kur t´sho me Sy,

Aii boll bre Goj Fole,
Por hajt tash Praktikoje,
Poj m´shelit Syt e i hapi Krahtê,
Nuk me d´vet kush as kaj ki Dajtê.

I n´di Zogjet jasht tuj Kendu,
Engjujt Trupin ma kan Rrethu,
Nje Flete Dushkut me ra ne Prehen,
E kish kriju Zoti si Zemer,

Me ra n´dermend fill per Ty,
Dhe ja nisa Kadale ka e Shky,
Me do,s´me do,me do,s´me do e kshtu me Rrallê,
Lotin nuk mujta me n´dalê,

Zemra nuk pati Durim,
Me vezhdu deri ne Perfundim,
Dhe e n´derpreva,
E hodha dhe e murr Era.

Oh moj Vajz e kam ble ni Mercedes,
Edhe ni Qilc 13-dhetsh,
Edhe ni Shafciger 4-tsh,
Me 2 Auspuha Permas,

E i kam vjerr do Certana,
Qe mi ka Qenis Nana,
Edhe ja kam qit 2 Zemra Dje,
Qe i kam ble Pardje,

Veq diqka asht kam Falit,
Vetun spo muj me Vozit,
Parfumi mu ka Sos,
M`duhet me ble Sonte ne Migros,

E kam vesh ni Jackne LaCosta,
Ti merri do Shoqe une i thirri do Dosta,
Hajde Zemer tja Therim kat Dush,
Voll Benzin e kam Mush.

M´ka marr malli me u Ulê ne Stolê,
M´ka marr malli me n´dejt n´der Krev te Rrushit ne Oborrê,
M´ka marr malli me n´dejt n´gat Ogjakut,
M´ka marr malli mej n´degju fjal prej nje Plakut,

M´ka marr malli per ata tela te Qiftelis,
M´ka marr malli mej n´degju Komonte Baktis,
M´ka marr malli me hanger Buk Kallamoqi me lang Djathi,
M´ka marr malli me n´dejt me ata Shok e ati Vakthi,

Ne Gyrbet qe 11 Vjet,
M´ka marr malli per at Malsi te Shkret,
Ketu shum po Merzitna,
Me kujtohen ato te mirat kur ne Vendlindje Isha.

Letren po e Puthi,
Per ty me Shkronja po e m´bushi,
Prej fjalve nga Zemra,
Me k´naqet Trupi der te Themra,

Shko moj Leter si Peshk pa Hala,
Zemres qe e dua banmi shum te Fala,
Nese e gjan te Merzitun per Mu,
Thuaj qe kurr s´kam me Harru,

Nese e gjan tuj Pritê,
Thuaj qe nuk e la pa ardh nje Ditê,
Nese e gjan me Lot ne Sy,
Thuaj qe aj te don vetem Ty,

Nese e she ne Kujtime,
Jepja Lumtirin e Zemres Ime,
Puthe shum dhe nisu kendej Shpejto,
Po te pres mos u Vono.

Syni nuk n`digjon por Shikon,
Veshi nuk shikon por N`degjon,
Truni nuk shikon as nuk n`digjon por te Kujton,
Per ty k`to te gjitha i Kombinoj,
Dhe me Zemer te Dashuroj,

Edhe pse Syni nuk te She,
Nese ne Fund te Botes Je,
Veq niher nese te kam Shiqu,
Gjithmon kam met Kujtu,

Veq niher at Za me ta N`digju,
100 Tjera me fol une kam me Dallu,
Ohh edhe 100`000 Tjera mej Pa,
Sukur ti n`krejt Bot nuk Ka.

Oh per ty e mys Veten,
Oh per ty e jap Jeten,
Oh per ty kisha kcy prej 6 Katë,
Por po tutna se mes Sakat,
Oh mes Invalid e Kuku,
Ma Poezia nuk muj met Shkru,
As nuk muj ma me Vozitë,
Ather qysh me ardh un te ti moj Qikë.

Cfare ka zemra qe vajton
zemra ime shume vuan
vec shpirti me copton
se per dy engjull une mendoj

mendoj nate mendoj dite
mendoje vec per ato dy drite
vite kam pa i pare
zemra ime vec per ta qane


kur do vije dita ti takoj
ti mare ne krah ti perqafoje
ti puth me embelsi
se jane drita e shpirtit time


ne ender nate per nate i shoh
dukem si
*** ***
Matematiken per ta studijuar
Une gjithmon kam pas deshir
Por te dashures per ti shkruar
Me formula eshte veshtir
***
Marr shumezimin me shumzuar
Dashurin e plot pjestuar
Me formula e gjykime
Hyn e dashura ne zemen time
***
Ka nje konklusion te bukur
Disnjuksioni s'mungon
Implikacioni na e lidh besen
Ekujvalenca na bashkon
***
Kur qendrojm te dyt se bashku
N'relacion jemi gjithmon
Me aksioma, teorema
Mund te lidhet jeta jon
***
Nese ti qendron besnike
T'vej n'funksion trigonometrike
Pran daj eja luaj kembet
Nese don ti mesosh kenget
***
Ne mbremje kur mbaron dita
Te zgjedh funksione ne 7 pika
Dhe ne mengjes kur mbaron nata
T'koordinoj ne koordinata
***
Kur per ty une kam shum mall
Te mbaj nen kendin 90 shkall
E pastaj ne rotullim
Shtrihesh krejt ne aksin tim
***
Do te mbledh e do te zbres
Do te shumzoj e do te pjestoj
Kur te shti nen rrenj katrore
Zemra jote do te gufoj
***
Te devijoj e t'integroj
Ede naten deri vonë
Bashk te mledhur te shumzoj
Do te kalojm provimin ton
***
Ti nga une nuk mund te largohesh
Se gjdo her te mbaj ne limite
Her te shti nen rrenj katrore
Her te shti nene rrenj kubike
***
Gjithmon ne zemer ty te mbaj
Kurr nga zemra ste largoj
Ne qdo provim ty e dashur
Me deshir te faktorizoj                                                                                                                   Te dashuroshesh nga nje Matematikan
Ty po te drejtohem ,vajze moj syzese
me do a po s'me do kjo eshte hipoteze
Pamja e jote e embel, posi teoreme
kur te shoh perpara sikur zgjidh problem
Ti je elegante si ekuacion
mesi yt i holle posi ypsilon
Supet delikate, pika infeksioni
qafa si cilinder, koka si trung koni
Hunda si segment posi rreze drite
veshet simetrike, balli si orbite.
Buzet si elips, mjekra si kupole
syte si dy vatra vetull parabolle
mi ke ndar aq bukur floket si spirale
a tu thaft dora si me simetrale
Rreze rrezatojne syte e tu si shigjeta
njeri rreze alfa rrezja tjeter beta
Per ty peshperitmat qe dalin rrethore
hypen vale-vale si rrathe bashkqendrore
Une e ti nje thys e lidhur me nje boshte
ti numrues siper e une emrues poshte
Dashuris per ty mos ti shuhet vapa
ç'do fjale qe te thuash do te futesh ne kllapa
Dhe atij si do te rritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore ne mot fuqi kubike
Bukuria jote bukuri limiti
mi shperndau mend gjer te infiniti
Me trete formul me shkrive te gjall
si nje copez akull ne plus nje njeqind grade
Folem shpirti im, shpirt me maksimum
se pa ty s'kam gjum as ne minimum...


Ta fali si kujtim 100% shpirtin tim.
Nese shpirti ste mjafton
ta fali syrin qe per ty loton.
Me lot ne faqe me lot ne sy ,
me zemer te helmuar,
mendoj vetem per ty.


Nese per mua mendon
nje leter ma dergon
nese me zemer me don
thirrem ne telefon
zerin ta degjoj
dhe te tregoj qe shum te dashuroj
dhe kurr nuk te harroj!!!!!Edhe pse je larg edhe pse je larguar
me sy nuk te shoh me zemer te dua,
po te pres me vuajtje e me vaj,
dashurin ton ne zemer e mbaj!


Edhe kenga e bilbilit pa ty me duket vaj!
Edhe nese gezohem pa ty me duhet te qaj!
Edhe pse ike nga jeta s`te ndaj!
Kujtimet me ty ne zemer i mbaj!Te lutem shko pa lot ne sy.
te lutem shko se sjam per ty.
te lutem shko koken mos e kthe
mos me shiko m? se ti vet me le.
dashuria jon u shua si dielli ne perendim,
te lutem shko se me ska kthim.


pa ty hena nuk ka drit,
pa ty djelli nuk rrezit,
pa ty jeta ime nuk ka kuptim
se ty te dua veq ty shpirti imN? emer te jetes jeto me mua,
ne emer te dhimbjes vuaj me mua,
ne emer te DASHURIS thuaj te dua,
dhe kur te vdes un ti te jesh me mua.


Pse jemi te ndar
dhe s`jemi te bashkuar
pse Zoti na ka vrar
kaq shume jemi larguar.
Pse dy syte e mi
po rrjedhin vetem lot
nga qe jemi larg
dhe s`te pergdhel dot.
Zemra ndjen dhembje
dhe me s`ndjen gezim
Sepse ti mungon
ne krahrorin tim.


T? dua ,t? dua
P?r ty do t? vdes
Por ti a m? don mua?
P?rgjigje po t? pres?


Eja me mua,
se ty te kam shpres,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je ?ndrra qe un shum e shoh!


Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mu!

sms:
B?hu real dhe thuaj t? v?rrtet?n!
A m? don mua, apo dik?nd tjet?r?!

sms:
Nuk jam e jotja, jo mo nuk jam!
St? kam n? zem?r un? ty,jo st? kam!
Nuk jam ajo vajz, q? t? deshti shum?!
Ka kaluar shum? koh?!
Kam ndryshuar dhe un?!!!

sms:
Jeta pa ty, si djelli pa drit?!
Edhe pse ske durim, t? lut?m m? prit!
Jeta pa ty, si oqeani pa uj?!
Kur vuan ti, vuaj dhe un?!
Jeta pa ty, si sahara pa zall?!
Kur t? bashkohem me ty,
at?her do t'jem gjall!

sms:
Me ty fejesen,
me ty martesen,
me ty kurorzimin,
me ty varrimin!!!

sms:
Mos m? thuaj sonte se nuk vi!
me nj? tjet?r je, k?t e di!
Mos m? thuaj t? dashuroj,
se g?njeshtrat si duroj!
Shikom nj? her? t? pakt?n n? sy!
T? them s'rroj dot pa ty!
N? stolet e parkut me nj? tjet?r t? shoh,
do ti them vet?s Jo nuk t? njoh!

sms:
Kur t? vdes a do t? vish?!
Kto kujtime a do tmi bish?!
P?rmbi varr? me mi lexu,
dhe un? mbrenda me vajtu!!!

sms:
A e din kur m? ke than,
ska njeri q? mund t'na ndan?!
A e din kur mu betove?!
Kqyre zemer sa shpejt m'harrove!

sms:
M? fal q? t? kam dasht!
M? fal q? k?t kurr? sta thash!
M? fal p?r gabimet!
M? fal p?r zemrimet!
Mi fal t? lut?m gjitha!
Se m? duk?t m? erdh dita!
Sonte n? bot?n tjet?r po shkoj!
M? fal q? edhe ty st? ftoj!

sms:
P?r nj? vuaj! P?r nj? jetoj!
Nj? e dua! Nj? e dashuroj!
N?se ?sht? nevoja, jet?n ja dhuroj!
Un? t? vdes, e ai t? jetoj!

sms:
N?se un? t? dua, m? do dhe ti mua!
N?se un? t? urrej, m? urrej dhe ti mua!
Por n?se un? vdes, at?her? jeto jet?n pa mua,
dhe mos harro se nj? ENGJULL t? ka dashurua!

sms:
N?se ti mua m? don dhe ma thuash t? v?rrtet?n,
S'do ta jap vet?m zemr?n, po ta jap edhe jet?n!
Sikur toka q? ?sht? e etur p?r shi,
ashtu zemr aime flak digjet p?r ty!!!

sms:
Loti kur derdhet n? qerpik,
Loti past?r si kristali,
kujto dje kur m? the ik,
e sod m? thua t? lut?m mfal...
Ngroht? dhe ftoft kjo zemra jote,
zjarr dhe akull pa mbarim,
nuk fundi i ksaj bote,
ndaj harroje emrin tim...!


Lidhe fashen mos e ler gjaku te rrjedh
Se shpirti ligshtohet s'mund e shikon dot
ndonje cast me shume nga jeta vidhe
Jemi kalimtar te rastit ne kete bote

NE VARRIN TIM .


Kur ty te thone
se nderrova jete
mos u mundo
per te me gjetegjej nje arsye
ngusheloje veten
prej sot pa mua
e kalon jeten


ska me dhurata
nuk ka as lule
thike shum te mprehte
ne zemer me nguleme fal qe me vete
smundem te marr
tash foleja ime
gjindet ne varrharrom mua te lutem
dhe gjeje nje tjeter
tani shpirti im
shkon ne boten tjeter


ta le nje amanet
kurr mos e harro
eja te varri im
dhe me vizito


atje qenka e rende
jeta ne vetmi
por me mire atje
se me te renden tradhetia je tash e gezuar
kur une nuk ekzistoj
kur per jete e mot
te tjetri te dhurojne varrin tim
nuk ka shum hapsire
kjo jete e vetmise
qenka e veshtirejetoj une pa ty
edhe ne kete bote
s'harrova te vuaj
as te derdhi lotmos mendo se jeta
tani ka kuptim
kur ti vete e vrave
pa meshire shpirtin timdua te mallkoj
per shum e shum mote
sdo te harroj se mua
me vrau dora jotedoja te behem engjell
nga ajo bote te kthehem
te shikoj si jeton
dhe zemra a te thehet


por ti kurr s' kishe zemer
skishe ndenja fare
ishe shpirt katile
dhe zemer tradhetare


mendoja se per ty
ja vlen kjo jete
por kurr se mendova
qe pa ty kam me mbetembeta une pa ty
kur me mbuloj kjo tradheti
dhe kur vuajta me lot zemre
deri kur me mbuloj dheu i zi


mbi varrin tim
hidhe nje grusht dhe
sepse tash pa mua
fillon nje jete te renese me vjen te varri
mos me sjell kurore
as mbi varrin tim
tlutem mos prek me dore


kjo do te me lendoje
edhe ne varr
pastaj lulet e tua
sdo te mundem ti marrnje ngushtice e madhe
drite nuk ka veq terr
une do te shkoj ne parajse
ndersa ti ne ferr


tradhetia jote
e rende kishte qene
mbi trupin tim
ma hodhi dheneme lotet e mia
trupin tim e laj
dheun qe kam mbi
spo mundem ta mbaj


zoti i madh nje dite
do te me lehtesoje
e din ai qe skam faj
dhe do te me meshiroj


por mendoj per ty
si do ta kalosh
kur ne varr te vish
valle si do te jetoshne ferrin e erresires
ne anen e meshires
u luta une pa shprese
i humba anen deshiresharroje doren
qe dikur te ka prekur
mendo dhe kujto
se tash jam i vdekur


une me s'ekzistoj
se jeta me mori
tash shtepia ime
gjindet te vorrie di qe se meritove
une per ty te vdes
por ja qe zemra e vuajtur
smundi me te presse meritove kurr
per ty une te vuaj
e as nje fjale te vetme
per ty une ta shkruaje di qe keto poezi
ti kurr si sheh as si lexon
por i shkruaj te kuptojn tjeret
se si femra tradheton


nje tradheti qe ska falje
tradheti qe ska meshirim
qe te shton plage ne zemer
qe asnjehere ska sherim


ne varrin tim
gjen fotografine time
e gjen te coptuar
edhe zemren time


ate ti e bere
kur mua me braktise
kur kuroren e vdekjes
mua ma qendisenganjehere pyes veten
si s'kishe meshire
pse kur me tradhtove
e bere kete me shum deshirea e kupton jeten
dhe ndenjat e zemres
se spaska me te rende
se tardhtia e femresskishte me rende ne jete
te vuash per nje femer
ndersa ajo tjetrin
ta mbaje ne zemertash loti im ndalet
dhe vuajtja ime perjete
tash une mbetem i vdekur
trupi pushon tash qete


me mire pranova varrin
se tradhetine ta duroj
me mire pranova vdekjen
se smunda plagen ta sheroj


edhe ne ate bote
une ende do te vuaj
ne shpirt e ne eshtra
ende do te ruaj


kujto veq nje gje
kur te jesh ne gjum
se e vrave zemren
qe te deshti shumNe VARRIN TIM
nuk ka gezim
nuk ka qetesi
ende mendoj per tyte dua te dua
te them te verteten
perveq meje mos
dashuro tjetrin
*******************
edhe dua te them se
vetem ti je ne ket bot
qe per ty po qaj me lot
***********************
je mshefur diku thell
ne zemren time qe nuk
mundi te nxerri as me
qe nuk ki mundesi te
dalesh me gjithato kujtime
***************************
edhe ste them per jet
qe nuk te dua por vetem
vetem kur te vie dita
e fundit per mua
**********************
ditet e tona ne Danimark
si harroj kurr per jet
e gjithmon i kujtoj e i
shkruj ne gjdo flet
*************************
te dua te dua
deri sa te vdes
edhe kur te vdes
ne ate bot te pres .
Vall pse nuk me don
Sa her qe te shoh ty
syte me mbushen me lot
dhe ather e pyes veteveten
valle pse nuk me don
*************************
kur je me te rryges
behesh qe sme sheh
dhe i harron puthjet
qe dikur mi dhe
*************************
sa her qe mbes vetem
ndalem dhe mendoj
se a esht e vertete
se po te pres une kot ?
**************************
te kam dasht bre djal
ma shum se vetveten e
tani ti me shkove e
zemren time e shkatrrove.
**************************

    Të Dua

Puthjet më të ëmbla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the TÊ DU!
Mos e merr at lule
që ta falin brigjet
po merre zemren time
qe ajo për ty digjet.
Kur jam në mendime
te kam pran zëmres
sime kur rrugës kaloj
vec per ty mendoj..
Atë kujtohet edashur
kur ishem në takime
afer njerit tjetrit
ishem me plot gezime..
Atë kafiq të bukur
Atë kafiq të qet
puthjen që ma dhe
kujtim më ka mbet..
Lotët me rrjedhin
syri me qan
për ty i dashur
që s´të kam pran..
Keto buz te etura
nga dashuria
presin lageshtin tënde
shpirtin për ta shuar..
Deshiroj te behem lot
te pikoj ne faqet tua
dhe te them se TÊ DUA..
Dy zemra lindin
dy zemra qeshin
dy zemra qajn
dy zemra vdesin..
Njeriu pa dashuri
si nëna pa fëmi
dashuria pa takim
si pranvera pa gjelbrim
As vet se di
Kam shkruar shum
dhe shkruaj perseri
keto qe i shkruaj nuk jan poezi
por jan lot dhe vaj keto jan elegji
qe i qes nga shpirti
se vuaj si nje jetim Femi.
Shum i lutem zotit
per me me ndihmuar
shum her i kam then
te rri me afer me mu
nuk e di joooo
pse????kaq shum po vuaj
Dita shum e keqe
prap kalon si kalon
nata shum e zes
mengjesin sma afron.
Oh cfar dit te keqia
cfar jet me merzi
cka te bej o Zot
shpetim pres nga Ti.
Pse keshtu pse
veten cdoher e pyes
te pyes edhe ty Zot
dhe pergjegje po pres

RINIA

E pyes veten time
smund ta mendoj dot
ku me shkoj Rinia
ku me iku kot.
Ku me kaluan ditet
ditet gjith idhti
a thua kjo
e ka emrin RINI??
Kush ma vodhi zemren
dogji shpirtin tim
kush ma fiku jeten
ma humbi Rinin
Skisha mendu dot
Skisha mendu kurr
qe jeta ne Rini
te me shkoj si ne burg
Nuk te harroj
ty Larg u largova prej qytetit tim
dhe brenda ne zemer e kam nje kujtim
rruget me kalldren edhe miqte qe kam lene.
Jam ne shtet te huaj
por e ndiej mungesen tuaj
Me ju qe un u rita ne femiri
dhe me ju qe un krijova shoqeri.
....Oh largesi e shkrete
te gjith njerzit ti i tret.
Porsi zogu qe shtegeton
dhe folen nuk e haron
Edhe un do tju kujtoj edhe KURRE
nuk do tju HARROJ

************************************

Dashuri e pafund!!!
U treta në ëndërr,
u shkriva si qiri
Spo më teren sytë
e dashur për ty.
Gjumi nuk më zë,
nuk më flihet,
pa ty e dashur
nuk më rrihet.
U dogja u treta,
u bëra shkrumb e hi,
jeta pa ty është e kotë,
këtë e di edhe ti.
Jam shumë e brengosur
zemra më loton
shpirti im i lodhur
ty të kërkon.
Lotët më pikojnë
sytë nuk po më teren
kjo jetë e pafund
ma mori pranverën.
Kur dielli do të rrezojë
e bora do të shkrihet
mi shkrumove buzët
ma trete rininë.
Të gjitha i humba
në këtë jetë jam e vetmuar
në kokë më sillet emri yt
i mrekulluar.
Kurrë në jetën time
skam për të harruar!
Edhe tash natë e ditë,
qaj pa pushim,
për lulen e vyshkur
që u tret në mërgim!
Malli për ty i dashur
nuk më lë rehat,
duke i kujtuar ditët e bukura
kur ishim bashkë.
E ditët po kalojnë,
orët pa pushim,
të pres i dashur
prap në përqafimin tim.
*************************************  
I VETMUAR
Me mundon dicka
nuk e di perse
e thrres t´kthehet fati
me thot sdi ku je.
O cfar jet e veshtir
nuk e di as vet
zdi a do t´ket zgjidhje
te jetoj i qet.
Per cka jam fajtor
mendohem dhe ne gjum
pse gith kto probleme
duhet ti perballoj un.
Nena kur me lindi
ndoshta u gezua
tjeret kur ndergjuan
ndoshta me mallkuan
O Zot pse ma ke leshuar
ket mallkim te shkret
qe sot te jem
i pa fat ne jet  
Oh si esht kjo jet
oh cka perjetoj
e di un dhe zoti
jeten si e kaloj Te DuA..
M? prit sonte n? ?nd?rr se do t? vi,
por mos u tremb p?rs?ri!
Flej, sdo t? trokas as n? der,
as nuk do t? zgjoj,
por do t? puthi leht?,
dhe prap do t? shkoj...

sms:
N?se m? pyesin engjujt
qka ke pa me sy?
Un? do t? flas
Veq p?r TY!
N? emrin t?nd,
do t? b?j be,
at?her? dhe engjujt
do t? qajn p?r NE!

sms:
Kur n? varrin tim fillon punimi
Kur n? varrin tim fillon vajtimi
Kur n? varrin tim t? v?jn kurora
at?her? i DASHUR dije se t? harrova!

sms:
Nj? dit? kur t? zgjohesh,
mso laj syt me lot?!
Dikush do t? thot?,
se nuk jam nk?t bot?!
Ti mos pyet si vdiqa,
pyet si jetova,
pyet si m? shkuan dit?t
q? pa TY i kalova...

sms:
Q? t? kujtoj m? shtin e kaluara!
Q? t? dua m? thot zemra!
T? m? duash nuk t? d?tyroj,
por duam n?se e meritoj!

sms:
Nuk jam poete
t? shkruaj poezi!
Por fjal?n "T? DUA"
e shkruaj vet?m p?r ty!
Bilbili n? deg?
sa bukur k?ndon.
Ti puthsha buz?t
TY q? e lexon...

sms:
Pse je vet?m n? mendime?!
Pse nuk i thua lamtumir? vetmis??!
Edhe pse e vog?l ?sht? zemra ime,
p?r ty do t? b?h?t kopsht i dashuris?!

sms:
Kujtimet e rinis,
tani p?rfundojn,
dhe nj? jet? t? re,
tani po fillojm!
Nuk dua t? shoh
ty me lot? n? sy,
sepse n? k?t? bot?
t? dua veq TY!!!

sms:
Mbaroj drama pa kuptim!
Mbaroj loja pa fillim!
Mori fund ?ndrra pa fjetur!
M? mori vdekja ende pa vdekur!
Mori fund gjith?ka p?r mua,
kur smunda t? them se sa T? DUA...ME TRADHTOVE ME HARROVE
ME TJETREN JA FILOVE
ME KE THAN TY STE HARROJ KUR PER JET
POR NUK ESHTE E VERTET
TASH TI ME TJETREN DASHURI E UNE MBETA PA TY

A ESHTE KJO JET UNE PA TY ME MBET
A ESHTE KJO KNAQSI TI ME TJETREN E UNE PA TY
A ESHTE KY GEZIM ME VUAJTJE PA MBARIM
JO KJO DHIMBJE NE SHPYRTIN TIM..

DY ZEMRA TE ARDHTA
DY ZEMRA TE LARGTA
E DOJN NJANIN TJETRIN EDHE PSE JAN LARG
KOHA PO SHKON MUJI PO AFROHET
ZEMRA IME E SHKET PRET ME TY TE BASHKOHET

DY ZOGJ JEMI NJE SHPYRT E KEMI
ME VJEN KEQ PSE AFER SJEMI
TE DUA TE DUA..DERI KUR TE VDES
NE PRESHEVE DO TE PRES

JAM DUKE MENDUAR ULUR NE KREVETE
ME TE PAS AFER TE KISHA HANGER KREJTE
BUZET E MIA SA SHUM JAN MERZITUR
NJE PUTHJE PREJ TEJE JAM DUKE PRITUR

NESE JE TRADHTAR ME TREGO ME KOH
NESE JE IDIJOT MOS ME DASHURO
NESE EKI PER SERIOZISHT
PRITE UNAZEN E FEJESES NE GISHT

OJ SHPYRT OJ ZEMER
MBYLLI SYTE PAK PER TE PARAMENDUAR
SE NE SHIQIM TE PAR TE KA DASHURUAR

MA LODHE SHPYRTIN MA LODHE JETEN
NESE ESHTE NEVOJA UNE DO TA MBYS PER TY VETEN
FJALA E FUNDIT UNE TE DUA TY KURR NUK MUJ ME TE HARRUAR

JAM VAJZ PERFEKT
PA ASNI DEFEKT
JO STA RRASI EDHE ME DIT QE PLAS TI
ME MUA SUN LUN ASKUSHI
SE JAU KAN NANEN BABUSHI

SI NDJEHESH SANTE KURR AFER SME KE
SI PO TE KALON NATA KUR MUA SME SHEH
SI PO TE RIN QET BUZET E TUA
SI PO TE RIN ZEMRA PA ME THAN TE DUA

KUR TI TE MARTOHESH
UNE NE DARSEM DO TE VI
E DALLUARA NGA TE GJITH UNE DO TE RRI
GOTEN MOS MA BUSH ME RAKI
SEPSE UNE DO TA MBUSHI ME LOTET E MI


ME TY KALOVA SE SHUM TE BESOVA
SHUM ME PREMTOVE DHE ZEMREN MA LENDOVE
MAMIR LEM TE QET
SE ME TY NUK MUND TE JAM BASHK NE KET JET

DITET ME SHKUAN PER TY DUKE MENDUAR
SYT ME JAN MBUSH E JAM DUKE LOTUAR
SHKA ME BENE TI MUA QE AQ SHUM TE DUA
PA TY NUK KAM JET
EJA TE UNE TE ME KTHEHESH APET!

MENDOVA MIR!
DO TE KTHEHEM PERSERI
PA ASNJE GABIME DUA TE KALOJ JETEN ME TY
DUA TE ME PREMTOJSH QE KURR SDO TE ME TRADHTOJSH

ME LOT NE SY TE KAM KERKU
A THUA TI MUA ME KE HARRU
SHUM PAK KA ZGJAT DASHURIJA JON
PRANDAJ DO TE DUA
E TE MBAJ NE ZEMER PER DJITHMAN

PERSERI ME TRADHTOVE
MUA ME LOT NE SY ME LAVE
SYT PO ME DHAMIN
ZEMRA POM VAJTON
KU OSHT FJALA JOTE QE ME THE SE ME DON


Pse te besova aq shume
Dhe ta fala zemren time t?shkrete
Qe digjet, qe digjet tash vete
Pse me ben me lote
Ndonse lotet nuk i meritoj
| Kto netet e gjata si t?i kaloj
tjetraaa
Ti qe sod je me tjeterkend
Dhe shume embel ti
po i buzeqesh
Gjersa une pas teje
Dua te vdes, une dua te vdes

Pse me ben vuaj une
Dhe te shkrihem per nje dashuri
Dhe t?lutem dhe t?lutem per ty
Pse me ben me lote ne sy
Ndonse lotet nuk i meritoj
Kto netet e gjata si ?ii kaloj
Nese Puthja eshte nje pik ma dergo rigun e shitu..
Nese Perqafimi eshte nje sekond ma dergo nje or..
Nese Buzeqeshja eshte uj ma dergo detin..
Nese Dashuria eshte nje Person ateher ma dergo Veten
Nuk jam poet,
t? shkruaj poezi
Por fjal?n t? dua,
E shkruaj vet?m p?r ty
Bilbili n? deg?
Sa bukur k?ndon
Ti puthsha buz?t
Ti q? e lexon
P?r ty q? t? dua
Do t? them sukses


Zemra l?ngon
vajtimi shpejton
dashurin? e par?
do ta kujtoj edhe n? varr?.
Do t? b?hem shkrumb e hi
do t? tretem nga nj? dashuri
zemra m? thot t? dua
pse m? b?n kaq shum? t? vuaj?
Gjithmon? kan th?n?
nga urrejtja e tep?rt
shfaqet ndjenja e dashuris?
dhe shfaqet n? horizont.


hape zemern dhe vajto ..
hape dritaren dhe shiqo ..
hape letren dhe lexo..
te kam zemer mos harro


nuk jam yll...por ty te jap drit.
nuk jam qielli...por te jap kaltersi...
se ne zemren time je .....
vetem ti ti ti....


A te flet dikush ma embel se une?
A te fal dikush lumturi me shume?
A te mungon sonte perqafimi im?
A mundet dikush te ze vendin tim?


Ti m? je jeta ti m? je BOTA
Hiqju shpirt bre fjal?ve
t? kota^...!!
TI m? je ?ndrra m? je agimi
Ti bre shpirt je veq i imi..
Mos d?gjo ?ka flasin bota
jam p?r bes? djal ve? e jotja..!!


Ne ket jet spo besoj se ki me mu afru
po ne tjetren skam met lshu!!
por as ne ket spo besoj
se me dit ty dhe veten sot i pushkatoj!!A e din se vetem ty te du??
Lule ne pranver ti je per mu!!
Beso se ke lind per mu!!
A thu ti qka mendon per mu??
Nese shkronjat e para i lexon e
e din se kan e du!!


e pranoj se kam gabuar te lutem me fal qdo njeri ne jet gabon kur ka nje hall,u mundova qe ta them ty hallin tim por e pash se asnjeher skishe durim
mos me thuaj se me mua me nuk je kujtoj pak ato premtime qe mi the po te them se asgje ejeter ska rendesi
ne zemren time pergjithmon do mbesesh ti


Pse oj vdekje as kush ste don ty gjith kush te debon eja tek un tek nje vajz e njom qe jam vetem ne kete dhom po te vdisja do te isha krenare e ather do ti thoja LAMTUMIR botes TRADHTARE


MOS MENDO SE TE HARROJ
GJITHMON DITET TONA I KUJTOJ,
EDHE QE JE LARG VQE PER TY MENDOJ,
SE ME ZEMER TE DASHUROJ DHE VETEM
ME TY DUA TE JETOJ


malli per ty zemren ma kalli,
eja ti te une nje puthje ta fali,
puthja e ime e embel si qershia,
kur te me puthesh mua e din se qka asht dashuria


Kuluvallahu ehad, pa vjerren rahat
velatu samed, sun pi baj hysmet
jelem jeresuluhu, Djalin shum ja du!!


Kujt i thua lule
kujt i thua h?n
kujt i thu princesh?
si mu ke th?n
A te duket nj?jt?
kur e p?rqafon
athu nje ?ast ndalohesh
mbyll syt? e m? kujton..!
Athu te rren mendja
me k?rkon n? shpi
po vendi im ?sht? bosh
un? mungoj te ti..!!


Kur bije shi mendo ne mua
kur te bjen bor mthuaj te dua
e kur te rrezon djelli do te vij pran teje tme nbajsh ne doar tua te dish se sa te dua???????
Myspace LayoutsMyspace Text Generator, Myspace GraphicsMyspace CodesMyspace LayoutsMyspace LayoutsMyspace Codes, Myspace GraphicsMyspace LayoutsMyspace Codes, Myspace GraphicsGlitter GraphicsMyspace CodesMyspace CodesMyspace Codes, Myspace GraphicsMyspace BackgroundsGlitter GraphicsMyspace Text Generator, Myspace GraphicsMyspace LayoutsMyspace Codes, Myspace Graphics
      PuThje Dashurie


Syte e mi duan fytyren tende, duart e mia lekuren tende, buzet e mia buzet e tua , hunda ime aromen tende ,veshet e mi zerin tend.Trupi im do energjine e trupit tend , dhe une te Dua ty !!


Zemra ime mbi zemren tende,
buzet e mija mbi buzet e tua.
Nje frymemarrje e vetme,
dy trupa te lidhur.

Humbet shikimi im ,
ne syte e tu te zi.
Sikur te vdisja tani,
asgje s'do me mbeste meri.

Te puthi ne buzë te puthi ne sy ohhh sa mir ndjehem kur jam me ty,o a e din sa shum te dua a do jesh e dashur gjith jeten me mua ? ? ?.....


Per nje puthje buzet mu thane, per nje shikim syte mu verbuan. Per nje perkeledhje dhe pak ngrohtesi, i mbyll syte gjdo nate qe t`me shfaqesh ti!


Buzet e tua mund te puthin kedo, duart mund te prekin shume. Mund te besh dashuri me kedo. Por ne shpirt je thjesht i imi.


kur puthjen tende provova u ndjeva sikur fluturoja hapa syt se mos enderroja por syt e tu perseri shikoja ato syt e tu te shkruar te cilet zemren time kishin ngaterruar..

Ti me deshe seriozisht, ti me dogje marrezisht, ti me puthe rastesisht ...

Te puth ne buze te puth ne sy ohhh sa mire ndjehem kur jam me ty, o e di sa shume te dua a do dalesh ti me mua?

Të dhurojsh puthje është kenaqsi dhuro vetëm nëse të dhuron dikush ty .

Une te lumi ti te lumi me nje puthje na ze gjumi.

Puthja jote me dha jete, me dha force per te jetuar se dashuria eshte perle, ndersa ti thesari im i cmuar..

Mbi buze eshte nje puthje, mbi shpirt eshte nje vetmi, jam bota pa emer,kur prane s`me je ti!

Te puth ne buze,te puth ne sy ,jam vetem i joti jam vetem per ty .mos i thuaj njeriu qe te thashe te dua, por thuaji zemres te me doje vetem mua ..

Te puthesh me ty shpirt eshte si te pish uje deti,sa me shume te pish aq me shume ndien nevoje ??

E Qfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje qast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.

Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!

Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate..

Qetesia e nje puthje vlen me shume se 1000 fjale..

Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet..

Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia eben te pafund!

Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes??

Mund te harrohet fytyra e te dashurit por asnjehre puthja e tij!

Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA....

Puthjet jane fjale qe nuk genjejne kurre!!!!


ME KA MARE MALLI DUA TET SHIKOJ FYTYREN TENDE UN TA LEDHATOJ DUA TE TE NDIEJ SE JE NE MUA TE SHUAJ MALLIN TIM DUKE PUTHUR BUZET E TUA ....


Nje roman kam per ta shkruar dhe ne biblotek kom me dergu dhe femijet e tu kan per ta lexuar dhe kur te pyesin babi kush e ka shkruar ti do ti thuash nje shoqe e pa harruarr..


Shoqeria eshte si nje lule ne gremine qe e keput vetem ai qe ka guxim....


C'eshte dashuria?
Dy shpirtra ne nje trup
C'eshte miqesia?
Dy trupa ne nje shpirt ..


Mund ta harrosh personin me te cilin ke qeshur por kurre ate me te cilin ke qare...


Mund ta harrosh personin me te cilin ke qeshur por kurre ate me te cilin ke qare.

Ne boten e ndjenjave MIQTE jane yjet...disa bien, disa humbasin drite, disa fuqi...por une me siguri nuk do te bie dhe nuk do te humbas kurre drite!!~~~~


Dyshon qe yjet jane zjarr, dyshon qe dielli leviz, dyshon qe e verteta eshte genjeshte, por mos dysha kurre tek miqesia ime per ty.. ~~


Gjithmone kur te jesh trishtuar shih nga qielli: cdo yll qe sheh eshte nje person qe te do, me pershendet nqs me sheh.

Miqesia qe na lidh eshte me e forte se cdo ciklon, do te me kesh prane kudo qe te ikesh, sepse nuk ka kufije per te miren qe te dua ??


Qe te me kerkoja qe te hiqja dore prej teje dhe te me falje boten do te te thoja: C'te bej me boten kur kam nje mik qe me ofron universin ??


Ne bote ekzistojne 2 forca te medha: E mira dhe e keqja! E MIRA eshte ajo qe do te te bej gjithmone...e keqja eshte ajo qe sdo te te bej KURRE! TE DUA SHUME!!!!


Kur ti sheh syt e mi do te ndjesh at dashurii... dashurin per te cilen ke vuajtur dhe pritur.. dashurin per te cilen cigaren me paketa ke ndezur dhe fikur..


Zoti krijoj universin por nuk ishte i kenaqur, kerkonte dicka gjeniale dhe perfekte....dhe atehere te krijoj ty. Edhe 100!!


Shume kilometra na ndajne, por dashuria ime per ty kalon cdo limit...sidomos ne kete dite.Shume urime yll!!


Te uroj 12 muaj lumturi, 52 weekende qetesi, 365 dite dashuri, 8760 ore paqe, 525600 minuta sukses, 31536000 sekonda miqesi.URIME!!!


Per ditelindjen tende desha te te dhuroja dicka te vecante, te kendshme, fantastike, por nuk mu duk e pershtacme te mbyllesha ne brenda nje pakoje dhurate. Shume urime!!!


Kam nje lajm te keq per te te thene: neser e dashura ime, do kesh nje vit me shume ne krahe. E dije? Megjithate shume urime !!


Desha te gjeja nje fraze te jashtezakonshme...por nuk ekziston asnje aq te bukur sa te transmetoje dashurine time...mqs thjeshtesia eshte forma e vertete e bukurise...kaq thjesht te uroj edhe 100 vjec!!


Je dielli qe ngroh zemren time dhe ndricon ditet e mia....je ylberi qe i jep ngrohtesi enderrave te mia.....Gezuar Ditelindjen zemra ime!!

E ndjej mungesen tende dhe vetmia po me mbyt edhe qielli u ngrys ka hedhur mantelin e tij te erret dhe lotet i rreshqasin si te nje femije te pafajshem. Ai eshte i vetmi qe e ndan kete dhimbje me mua. Ai po qan me denese dhe une s`kam rruge tjeter do mbytem ne lotet e tij ..


Humba nje njeri te mrekullueshem, gjithcka per fajin tim, me vjen keq qe te kam zhgenjyer, nuk jam nje mikeshe perfekte, me vjen keq qe ti tani me urren, me vjen keq qe te humba pergjithmone, e di , nje mikeshe si ty nuk kam per ta gjetur me...ME FAL!!!!


Kerkova ne cdo cep te botes gjerat me te mira per te ti falur, nuk i gjeta dhe nuk di ku ti gjej, kuptova qe asgje nuk vlen sa dashuria jote dhe do te jepja gjithcka per nje buzeqeshje, per nje puthje, per mendimin tend!

Kur nuk te kuptoj...MOS U NXEH! Kur nuk te degjoj... MOS MA VER RE! Kur te them "jo"...ME FAL! Tani qe te them "kam nevoje per ty"... ME BESO ??

Miqesia eshte tamam si nje keshtjelle rere: e veshtire per tu ndertuar, e lehte per ta prishur, por shume e bukur per tu kujtuar...do vish me mua ne palazh??

Te falesh eshte hyjnore! Eshte cilesia e te guximshmit dhe jo e frikacakut.

Te kerkoj te falur per te gjitha gabimet qe mund te kem bere...Te kerkoj te falur per te gjitha gjerat qe nuk te kam thene. Te kerkoj te falur per ate te mallkuar "Te urrej".

Po mendoj per mbremjen qe kaluam, per syte e tu te trishtuar dhe qaj. Nuk me kishte ndoshur ndonjehere te qaja ne kete menyre...nuk dua te te humbas! Je nje person vertet i rendesishem dhe te dua shume ::::

Me fal!!! Une te mendoj cdo dite, cdo ore, cdo minute e cdo sekonde qe kalon. E di qe kam gabuar, per kete te kerkoj te me falesh! !

Do te desha te te thosha me fal, por se bej dot... kam frike mos me thua: nuk te fal!!!te dua shume ...Me fal!!

Dyshon qe yjet jane zjarr, dyshon qe dielli leviz, dyshon qe e verteta eshte genjeshter, por mos dysha kurre tek miqesia ime per ty...

Mik i mire nuk eshte ai qe te fshin lotet por ai qe nuk te le te qash!!

Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
Dashuria e tepert del hidherim..

Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj..

Nese thua ate c ka deshiron duhet te degjosh dhe ate c ka nuk deshiron. Hegeni ...?

Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.


Qka don të thotë vendi i puthjes

Puthja në dorë – Respekt,
Puthja në ballë – Dashuri i përjetshme
Puthja në buzë – Dashuri,
Puthja në sy të mbyllur – Dashuri e zjarrt
, Puthja në supe – Emocionim,
Puthja në faqe – Shoqeri,
Nese vajza ia mëshon djalit – Ai ka të drejt që ta puthë,
Pickim – Deshiroj që të të them diçka,
Kërsitja e gishtrinjeve – Jam në disponim,
nese ta zgjat dorën më parë – Shpreh dashuri,
Kollitja – Të dua,Nese i mbyll sytë – Të donë me zëmër,
Nese e venë gishtin në gojë – Deshiron puthje,
Nese kafshon buzën – Është xheloz/e,
Shiqimi në sy – Të donë, e donë,
Nese e lavderon vehten – Është krye lart,
Tymi në fytyr – Lypë puthje,
Vajza i afrohet djalit – Ai ka të drejt ti jepë një varg puthjesh,
Vendosja e dorës në ball – Nuk të donë,
Shtrengim i dorës – Deshiron të kalosh me të,
Shiqimi i gjatë në sy – Të donë vetëm ty,
Ledhatim i flokëve – Të donë vetëm ty,
Nxjerria e gjuhës – Më puth menjëher,
Shkelja në këmb – shprehie e dashuris,
Ngritja e vetullave – A më dashuron,
Loja me unazë – Të kam ëndërruar,
Trendafili i kuq – Dashuri,
Lulja e bardh – Tradhëti etj ..
Fraza NateN


Nje nate qe hena me pa duke qare me pyeti: Pse nuk e le perderisa largesia per te te ben te vuash? I thashe : Hene pse nuk e le ti qiellin?

Me dore po shkruaj me zemer po vuaj se je larg meje tani jam i vetmuar sa nate e qet po te shkruan zemra qe te don per jete..

Kur shpirti im flen dhe enderon me siguri po flen ne kete kohe...dhe nuk e di a me kujton...vetem se dhimbje ndjej per ty se je larg...dhe nje deshir kam...syt e mi te te shohin se si po flen ty...


Ti je gjumi un jam endra ti je shpirti un jam zemra ti je dielli un jam drita ti je jeta un qe e prita.Mos mendo se te haroj se vetem ty te dashuroj!!


Kete nate e vodha nje yll,asnje se di.Dua te ta jap ty.Hena ne hapsiren e saj te drites me pa dhe me buzqeshi.....mbase e kuptoj qe e bera per dashuri!!!


Tre zemra per ty per te te thene tre gjera: 1-naten e mire 2-gjume te embel 3-Pafsh endrra te bukura !


Ti po flen tani,dhe enderra te bukura po shikon,un i shtrire siper teje,trupin tend te lakuriqt ledhatoj..


Vjen cdo nate ne enderrat e mija dhe me prek ngadale mos ik puthja ime, shpirt per ty kam mall. Vjen cdo nate ne enderrat e mija gjumin ma ben jete, syte mbyllur do ti mbaj mjafton qe ty te te kem perjete, sepse je gjithcka per mua ne kete bote.


Te puth buzen qe te flesh embel.Te puth syte qe te shohesh enderr.Te puth ne faqe qe te ndihesh mire e me 1000 te puthura te them NATEN E MIRE ..


Pranoje nje puthje me gjith deshire si pershendetje per naten e mir,me shpres ne zemer te pres se deri neser ndoshta vdes dhe si kujtim puthja e lehte do mbes ??


Sonte flejn ata qe jan të DASHURUAR nga dikush..
A ato të zgjuar jan, ato qe duan dikand..
Ti flej rahat, se ke DIKAND qe të don..!!


Jam tu u menduar..
A e din zemër se sa fort të dua...??
Kur të bish të fleshe,leje edhe një vend për mua........


ylli vogel gjume te embel do te shihemi ne enderr kur te zgjohesh ne mengjes nga parajsa do te zbres do te puth buzet e tua te tregoj sa shume te dua ..


Kur te biesh ne gjum...mendo sa te dua..mos bjer ne mes te shtratit...me ler pak vend mua...do te vij pas mesnate te te perqafoj...te te puth lehte qe mos te te zgjoj...


sa here shihet nje yll ne qiell ca pika lot me ngrijne ne sy.Ne shpirtin tim nuk ka me diell,po vetem malli qe ndjej per ty.Dhe sonte sdal dhe pse qielli nga yjet ndrin.Askush nuk ma ndricon shpirtin gjersa......Ske dale ti ylli im..


Naten e mire miku im, si c'do mbremje po shoh qiellin, shoh ate yll qe ndricon dhe me buzeqesh...je ti qe kujdsesh per mua, qe me jep kurajo tani qe jam keshtu, e vertete? Te uroj nje a Nate te Kendshme, e di qe do te shihemi nje dite!!!


Ne kete nate te ftohte te te mendoj me ngroh zemren dhe shpirtin...enderr e embel te mendoj afer meje ....si cdo nate, ne cdo moment qe marr fryme do te jesh edhe ti ... gjume te embel!


Mbylli syte zemer, ne menyre qe enderrat te te perkedhelin gjithe naten!?

Naten njesh, te dergoj shume puthje te vogla qe te te perkethelin dhe te te bejne shoqeri gjithe naten shpresoj te te vine.....muah muah muah !!

Je qielli i tokes time dhe pjesa ime e qiellit. Gjume te embel!

Do te te pres edhe kete nate, mos harro, i njejti vend e njejta enderr!!


Yje te nates kujdesuni per personin qe lexon kete sms sepse atij i kam dhuruar zemren time, jeten time, emocionet e mia, friken time....naten figure....te dua!!


Duke pritur nje agim te ri per te te menduar. Kete nate behu mbret i enderrave te mia...!!


Yll me fal qe po te zgjoj me kete sms, desha vetem te isha i sigurte qe jam ne enderrat e tua, sepse nuk me pelqen qe te me harrosh ! Enderra te bukura....gjume te embel ...


Nese je ne gjum,zgjhu se nuk po del djelli,e si pas meterologove paska nevoj per ndriqimin e syve te tu Sy_Bukur ..


Engjell Miremengjesi !
Po ta them me krahe te keputur mbi pellgje fjalesh
qe godita aq fort......perpara kur syte e zemeruar ti pashe.........sot
Dita sikur nisi ndryshe pa fjalen tende neper buze te me thuash:Te Dua
Mos me ler te vuaj keshtu shpirti im
se pa ty jam ulur si engjell i rene............ mbi gjunje mbeshtjellur
pa imazhin tend...
.........eja perseri ketu kete mengjes dhe buzen ta puth embel pak
se engjell ste kam degjuar fjalet e syte e bukur sti kam pare
dhe kjo dite sdua te jete pa tyyyyyyy ..


Zgjohem ne mengjes mendoj vetem per ty, Bi per te fjetur te enderroj vetem ty, dal te shetis te perfytyroj vetem ty. Pastaj marr te mesoj por prap mbi shkronja vetem emrin tend lexoj! Por i madh eshte zoti, dhe do me ndihmoj o do jem pergjithmon vetem me ty, o me sdo te jetoj!!!


Nese je ne gjum zgjohu se nuk po del dielli, e sipas meteorologeve paska nevoje per ndricimin e syve Ty...


kur te biesh ne gjum...mendo sa te dua..mos bjer ne mes te shtratit...me ler pak vend mua...do te vij pas mesnate te te perqafoj...te te puth lehte qe mos te te zgjoj..Naten e mire ..


Do te desha te isha rrezja e pare e diellit qe hyn nga dritarja jote per te qene afer teje, ngadale ngadale dhe pa bere zhurrem, te te prekja lehte fytyren dhe te te thoja miremengjes!!


Dielli kete mengjes mendonte te shnderriste me shume se cdo gje tjeter ne kete bote, por i shkreti nuk e dinte se ti ishe akoma poshte batanijeve ****


Ti je rrezja e pare e diellit e cdo mengjesi per mua... te dua sa vete bota **


Kur drita e henes te shuhet do te jete nje kohe tjeter.... lindja e dashurise tone...Miremengjes...

Kete mengjes kur u zgjova ishte kohe shume e keqe, por me vone u zgjua dhe nje yll dhe doli dielli...ai yll je ti....te dua....


Si nje blete qe ulet mbi nje lule, ti je ulur ne zemren time dhe prej aty nuk do te te le me te ikesh ... miremengjes!!


Miremengjes yll! e pe? edhe kete mengjes hena ziliqare u menjanua per ti lejuar diellit te lindte per ty....edhe kjo eshte per ty!!


Eshte mengjes... dielli perzuri henen nga qielli per ti bere vend drites se tij me te shnderritshme... ashtu si ben ti me zemren time: e mbush me gezim dhe dashuri cdo dite..**

Nese do te zbulosh sa do te me marre malli ngri koken lart dhe shiko qiellin. Atje ku do te perfundoje pafundesia e tij,atje do te mbaroj edhe malli qe kam per ty.

Kerkohen syte me te bukur te shekullit 21 konkursi eshte i hapur... i shekullit 20 momentalisht konkursi mbyllet sepse syte me te bukur lexojne kete mesazh..

Nese Sonte Ndihesh Vetem Dhe Ke Frik Te Shohesh Endrra Ngritu Ne Kemb Hyn Ne Msn Dhe Do Te Me Gjesh Mua Brenda..!

Shinat e trenit vazhdojne paralelisht per disa mijra km por ne fund kryqezohen dhe gjejne rrugen per te vazhduar ose nje mur qe do ti ndale SI UNE DHE TY ??

Nje mik i vertete eshte ai qe te mban per dore dhe te prek zemren ..

Mbase per boten je nje person i thjeshte, por per mua je gjithe bota ??

Bota nuk ka nevoje per lotet e tu qe te linde lulet, pot per buzeqeshjen tende qe ti bej te celin...

Kur dikush, duke te te pare ne sy, do te arrije te kuptoje zerin e qetesise tende, mund te thuash se ke gjetur nje mik te vertete!!

Yjet kur rrezohen, shkojne ne nje planet tjeter, por ti ke ngaterruar drejtim dhe je ketu afer meje..

Te gjithe merkosen per te patur nje mik, por asnje nuk merkoset per te qene vet i tille ??

Miq gjen ne cdo cep te botes, sa keq qe bota eshte e rrumbullaket!!

Te dua shume kur qan te dua shume kur qesh te dua shume kur flet te dua shume sepse ekziston...

Isha i merzitur dhe me dhe gezim, isha i lodhur dhe me ke mbajtur....fale teje rilinda serish dhe nuk do te mbaroj kurre se falenderuari zotin qe beri te te njoh ..

Per shume njerez, miqesia qe kam une per ty eshte si nje pike e vogel e zeze, por mos harro edhe yjet nga larg duken te vogla..
Fraza urimesh


Nese ti vertet me do ashtu si te dua me thuaj te lutem çndien ti per mua ? Qe dhe un te di si te veproj me shkronja te medha po te shkruaj TE DUA PER GJITHMONE ..Nese heshtim te dy bashke edhe heshtja ka dy sy jane syte e zemres time qe te shohin vetem ty.Nese sta them dot me fjale se sa te dashuroj gjith fajin e ka natyra qe si dha zemres goje ..


E pyes veten perse te dua? ndoshta sepse cdo fjale e jotja me lumturon apo se ti mua me te vertet me don?! por kot genjehet mendja ime un jam si gjith ato qe dashuron kurse ti je ai qe aventuren e shijon...


Do syte o shpirt te lodhur nga te qaret,se vetem ne enderr takohen te ndaret! Ne jemi si brigjet e 1 deti...gjithmone te ndare,gjithmone perballe !!!!!


Mendon se e kaluara dashuri harrohet,zhduket nga jeta jote,por ajo si nje hije do te ndjek ne cdo hap.dua te filloj nje jete te re por smundem,po vuaj,kjo hije spo me le..!!Le të ndryshken sytë e tu në ujëvarën e lotëve,bukuria jote të humbasë si një vesë në shkëlqimin e diellit,të zhduket qënia jote që më bëri të vuaj për shekuj ??


Ti sot me pyete sa me do, une tu pegjigja. Edhe kur te vdes mbi mermerin e varrit tim do te shkruhet. DASHUROJ E DASHURUAN DHE VDIQ ??


Nuk kam frike nga vdekja,po nga dhimbja qe te fal ndarja,nuk kam frik por me ben te uleras,frika se mos nje dite te humbas. dhe nese kjo do te ndodhe,ti perseri do te jesh me mua,dhe nese nje dite do me urresh,dije se nje moter deri ne vdekje e dua ????


Nen djegjen e cigares i vetmuar po rri,vec tymi i saj me bene shoqeri,ne kete nate te qete shpirti kerkon ngrohtsi;dhe kete ngrohtesi e kerkon nga ti,po ti je larg meje (sa larg je ti?) dhe mua sme ngel gje tjeter vec cigare te pi...


Seni,ti e di qe mua me pelqen te lexoj poezi se sdi te bej po dije se ato pak fjale qe them dalin nga zemra dhe me te vertet qe je engjelli im,e perjet do te dua forte,e do te kem pran(ne zemren time)edhe pse je large...


Jam nje pike vese ne mengjesin pranverore, Do rreshqas po me mbajte ne dore, Po me le ne diell, do avullohem, do tres, E me lejo te lutem ne zemren tende te jetoj, te mbes...

Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti!!


5 petale formojne nje lule, 5 gishta formojne nje dore, 5 shkronja formojne TE DUA!


E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete ...


Kur fuqia e dashurise do te jete me i forte se fuqia e dashurise per fuqine atehere vertet qe ne bote do te mbreteroje paqja. Gezuar!!//


Nje dite kur te shoh nga dritarja dhe nuk do te shoh me luftra, do te marr nje peme, do e vesh me yje...dhe ajo dite do te jete Viti i Ri.

Ne kete nate magjike, te ftohte nga era e veriut, erdhi babagjyshi i vitit te ri, me thesin e ti plot dhurata per njerezit e vecante. Ti je shume e vecante prandaj hape pakon dhe brenda do te gjesh gjithcka qe ke nevoje. Gezuar!


Te te kesh eshte dhurata me e cmuar dhe me e bukur, derisa ti te qendrosh me ne, cdo feste do te jete gjithmone dhe me e bukur..


Babagjyshi i Vitit te Ri kete vit ka sjelle shume dhurata vogelueshve gjumashe, sidoqofte sic sheh nuk te ka harruar dhe ty..

Nje puthje te ngrohte poshte pemes se Vitit te Ri. Ne te dy per vitin e ri dhe pergjithmone..

Kur nje engjell nga rete te me pyese: Cfare deshiron sot? Une do ti pergjigjem: Kujdesu per ate qe lexon kete mesazh.

Ndoqa yllin komete dhe ai me drejtoi per tek ty. Sa drite qe ben! Po ne krahasim me dirten tende ajo nuk eshte gje tjeter vec nje pike e vogel..

Te uroj te kalosh nje Vit te Ri sa me te bukur, ti e meriton me shume se cdo njeri tjeter ne kete bote! Je vertet shume i mire!


Kete vit Viti I Ri do te jete edhe me i bukur per mua, sepse kam njohur nje njeri vertet shume te vecante!


Po perfitoj nga rasti te te shpreh gjithe gezimin tim. Gezuar edhe per shume vjet!??

Duke patur parasysh se je njeri i mrekullueshem, te uroj te kalosh gezueshem festat e fund vitit!


Te uroj te kalosh pushime te kendshme per Vitin e Ri, po shpresoj per vete qe mos te gjesh nje te fejuar. Se shpejti!!


"Mami" ti je si nje terndafil i kuq qe ne qetesi flet per dashuri dhe qe vetem zemra e njeh!


MAMI fjala me e bukur ne bote, do te thote gjithcka: dashuri, ngrohtesi, mirekuptim, shprese, sakrifice. Te dua shume! Gezuar 8 Marsin ****


Gezuar festen!!! Per gjithcka je, per dashurine qe me jep, per ate qe ben per mua, nje urim i vecante i shumezuar per 1000! Kalofsh nje dite te bukur!!

Shpresoj te jem per time bije njesoj si ti ke qene per mua. Gezuar 8 marsin mami!


Urimet me te sinqerta per mamin me te mire ne bote. Te dua shume, Gezuar 8 Marsin!


Tani mendon se gjithcka mbaroi? Harroje! Te pret bota e veshitre e punes! Tani vjen me e bukura! Pac fat!!


Sot pushove duke mesuar...por tani duhet te punosh...si thua? Deshrion te kthehesh pas? ?


Diplomimi eshte pengesa e pare e jetes tende dhe ti e kalove shkelqyeshem! Nje urim te madh me shpresen se do te qendrosh denjesisht ne udhen e jetes tende! !


Me kete dhunti timen shpresoj te te qendroje prane ne cdo moment ne cdo pjese te botes qe ti do vendosesh te shkosh per te ushtruar profesionin tend. URIME!!


Ishte e veshtire por ja qe ja dole mbane...sot arrite nje nga qellimet e tua kryesore por mbaje koken lart dhe lufto mos harro: gjithmone mund te permiresosh. Komplimenta! Te uroj me te miren!


Si ne momentet e lumtura dhe te dhimbshme asgje nuk ka per te na ndare sepse ti je Princesha ime. Ajo qe dua te dashuroj perjete...


Mund te jete edhe jeta reale akoma me e bukur se enderra qe sot na coi ne altar. Ky eshte urimi yne me i sinqerte dhe me i dashur. Urime !!!


Hapen kercimet, lmturia eshte tek dera, me ne fund do te kerceni edhe ju ne detin e gjere te lumturise ??


Kur shoh syte e ty shoh flaken e dashurise tende dhe shpresoj qe do te shnderrije pergjithmone duke na bere te dy te lumtur !!!!


Zoti ju fali nje dashuri speciale per te perjetuar... ...sepse e dinte qe do ta mbanit pergjithmone...

Qe sot dy yje te rinj shkelqejne ne qiellin e dashurise ...

Nje dite qytetet do te braktisen dhe te gjithe njerezit do te vdesin me gezimin qe kane ekzstuar dikur. Une do te vdes me kenaqesine se te kam njohur edhe ty ...

Smack! Nje puthje tani teksa po fle, qe enderrat e tua te jene me te embla!!

Po te isha nje gjigand do te te mbaja mbi shpatulla, po te isha nje shqiponje do te te mbaja ne krahe, po te isha nje delfin do te te coja mes dallgeve te detit, por jam nje mik mund te te mbaj vetem ne zemer ..

Nje nga gezimet me te medha te jetes eshte Miqesia dhe nje nga gezimet me te medha te miqesiese eshte te te kesh ty si shoqe!!

Kur te duket se asgje nuk shkon ashtu si ti deshiron...kujto se ke gjithmone nje mik ..

Kjo SMS eshte plot me dashuri dhe mirekuptim per ate qe ke bere per mua...je nje mikeshe e mrekullueshme...flm

Nje mik eshte dikush qe njeh melodine e zemres tende dhe e kendon kur ti ke harruar fjalet ..

Te degjosh eshte nje rreze e bukur te te ofruar. Faleminderit per miqesine tende ..
Une E Ti


Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je éndrra qe un shum e shoh!


Vjersha e parë në mërgim

Këngë e vrarë,
mbi asfaltin e zi, të nxehtë,
Shkilesh nga hapësirat, nga largësitë
E s' të lan Lepenci me lot
E s' të ngroh Sharri me borë
S' të shëron asnjë barishte në Fushë- Kosovë.

Këngë e ngjallur,
Nga shpirti, nga gjaku im i ngrohtë
Do të të pastroj e ledhatoj me ëndrra,
Do të të çoj në krifat e lepencit,
Do të ta vë borën e Sharrit kurorë,
Në Fushë të plagosur, në Fushë- Kosovë.


Dashuria E Humbur

Sikujt Dielli i Shendrit
Sikujt Lulet i Qelin
Vetem Une Ne Kete Bote
Jetoj Pa Fat
Ajo Femer Me Ka Kerkuar
Ajo Femer Me Ka Rejt
Ne Secilen Ane
Dashurin Ma Ka Vjedhur
Dhe Tjetrit Ja Ka Dhuruar
Secili Don Dike
Renat ia Kap, Dhe i Tregon
Vetem Zemra Ime
Dhimbjet i Duron Dhe Nuk I Tregon
Une Ditet i Kaloj
Ne Vetmi Dhe i Mberzitur
Por Ajo Me Tjetrin
Ditet i Kalon e Gezuar


Nostalgji

Rrugëve të Prishtinës,
E lashë urrejtjen dhe dashurinë
Të humba ty...
Aty ku dielli është sinonim,
Aty ku jeta ishte kërcënim.
Student, në derte e në halle...
Rrugët e Prishtinës e dinë mallin tim,
I tretur si psherëtimë,
I ringjallur në urrejtje,
I humbur në heshtje.
Në këtë botë humnerë...
Ku mund të të gjejë ty?
Ku mund të gjej veten?
Si mund ta gjej kuptimin, të vertetën?
Ku mund ta gjej shkakun, arsyen, jetën?
Ku ta gjej dashurinë ta mposht vdekjen .?

DUHET TE VAZHDOJE PA TY

Shtëpi të heshtura,
Nën qiellin e rënduar,
Shiu dhe Unë,
Të ftohur në vetmi,
Në këtë qytet që asgjë s’ka marrë nga Ti.

Në pritje harrova hapat e tu,
Më ngjan si në ëndërr,
Eh...! kur largohesh Ti...
Më duhet të filloj përsëriDuhet te vazhdoj pa tyDashuria Yte

Dashurin Tende E Kujtoj
Ne Zemer Do Ta Mbaj
Un i Gezuar Kam Me Qen
Kur Kam Me Te Puthur
Dhuroma Dashurin
Dhuroma Bukurin Tende
Besom Se Nuk Mundem
Te Jetoj Pa Ty
Ti Je Ne Zemren Time
E Kenaqur,
Ti Je Ylli i Im
I Cili Ndrycon Per Mua
Me Dhemb Zemra
Pa Dashurin Tende
Edhe Ti Do Te Ishe E Gezuar
Kur Do Te Me Kishe Puthur


Dashuria

Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mu!


Mos ik nga e Vërteta

Vetës i shton dhimbje të kota
dëshir për një të pamundur fantazie
shoqëria nuk të mjaftoi, e irrituar të dukej bota
qëndroje në ndejkje të një mëshumtësie
Iluzioni të dhuroi humbjen
në aterimin e vonshëm të së vërtetës
Mos ndalo vazhdo rrugën e fatit
unë këmbët kam ngulur në vendin që jam e duhur
këpucët taket i thyen për t'mos vazhduar
në pritje të një dite për tu liruar
Mos ik nga e vërteta, shih kjartësin
rrugën e ke pa pengesë, vetën e ndalon
errësira ësht nisur të len pas vobektësin
drita shpirtin ta liron drejt fatit që kërkon
Një ditë do të agoj për ty, e kaluara mbetet vetëm kujtim
një harresë që ishte, ringjalljen e flakë e bën tym.


Zoti te ti me ka dergu


A e din Vajz se si jemi taku?
me fal se te verteten kurr sta kam tregu!

Nje dit isha tuj mendu
tu mendu e tu Vajtu" Pse Zoti mu me ka harru?"
Pse une pa fat kam qellu?
Oh kisha pas deshir mu dashuru
kur do te vjen Princesha
dhimbjet e Zemres me mie sheru?!

Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru
Zoti mua mu ka lajmru
ja nisi me mu me bisedu!

Pse bre Gjon po fol keshtu?
Pse mendon se te kam harru?
Po ty Princeshen ta kam dergu
shum te Bukur ta kam kriju
por pa fat kish qellu
Zemra eshte ti vajtu
flalen dashuri qe shum koh se ka ndegju
Ajo ty pot pret, veq me kliku
shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Une thash Zoti qenka Tranu
po si fol mor ky me mu
une ne Albachat kam mu dashuru?!!!
Po sguxoj kuj mit tregu
se gjith Bota dot kesh me mu!!!

Disa koh kish kalu
po fjalt e Zotit si kisha harru
Albachatin thash du me provu
qesaj Lindes du mu ju lajmru
thash qeta du me kliku!
"Tung" ja shkrova, fillum me bisedu.
Ja filloj mem tregu:
se pa na fak kish qellu
Zemra ish ti vajtu
fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju
po e Pret Princin me ju lajmru
Plaget e Zemres me ja sheru!!!

Oh smujta ma me duru
Fjalet e Zotit mu kan kujtu
ka Qjelli kryet e kam qu
me lot ne sy jam Falemenderu
per Princeshen qe ma ka dergu!

Ah po shum kemi bisedu
une Qaj e ajo tu lotu
ah po shum jemi Dashuru!

Kur erdh dita mu taku
kurr ate dit skam me harru
dit me shi kish qellu
Engjujt prej gzimit ishin tu vajtu
se sod Princi Princeshen ka me taku!


NË DARSMËN TIME


Atë ditë kur të vdes
Ju lutem mos vajtoni
Por me këngë e valle
tek varri t,më dërgoni
nanës mos i thuani
se e bija ka ndrruar jetë,
le t,kujton e shkreta
KRUSHQIT i përcjellë!
N,darsëm time t,gjithë ti ftoni
Shoktë e miqët ti lajmëroni
Afër dua t,gjithë ti kam
Le t,më shikojne
Për të fundit herë
Në anën e djathtë
Vajzën e dua pranë
Për herë t,parë e t,fundit
Le të përshpërit fjalën
NANË...


Nuk kam menduar!


Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a fhua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!


Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh....!!!


NE mes te Lumit

Nuk e di a e din por ja te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loje.
Sigurisht te kujtohem
me kete stilin time te nje Poeti amator
qe shpreh dashurin per ty me zemer,,,
ne nje nate te qete, ne gurbetin e errt.
Vetem Hena ben nje drite te zymt
ku mund ta gjeje pak ngrohtesi dhe shpres
se nje dite pra une do te pershendes.
Jeta qenka misterike me fshetsit e saja dinake
Nje val e jetes i ndau
DY zemra
dy te rinje
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te VERTET.
Dhe tash jam ne MES TE LUMIT
me nje anije te lodhur ,,,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te AGOJ,,,,,Gjuhës shqype


Gjuh' e ambël, gjuh' amtare,
Je ambla gjuh' shqyptare!
Gjuh' e nalt' për Perëndi,*
T'cilt ndër koh't që kahmot shkuene
Mbi Tomorr të përdoruene;
Gjuh' e ambël, plot dashtni!

Gjuh' e shejt' e kaq e moçme.
Gjuh' sakole**der n'dit t'soçme,
Shoqen tande kund s'e gjenë!
Zoti ty këtu t'ka çuemun:
T'rrebt' e t'bukur e t'kulluemun;***
Kshtu gjithmon' ti ke me qenë.

Gjuh' që t'foli Skendërbegu,
Dhe ndër t'par' qe Naim Begu,
Që me shkrim t'pat lartësue.
Ty t'kan' fol' shum' kapidana,
Burra t'rrebt si t'ishin zana;
Gjuh' e rrebt, ti qofsh nderue!

Gjuh' e bukur si pranvera,
Ti s'do t'quhesh ma: e mjera;
Se na dona ty me t'rritë.
Bashk' me t'tjerat shoqe tueja,
Se ma s'dona zhele t'hueja
Veç duem ty me t'pa në dritë.


Dashuria

Une jam e jotje ,imi je ti,
kete ta dish me siguri.
Ty te kam mbyll ne zemren time,
Çelsin e humba ,s´di se ku,ndaj ti do te mbetesh mbyllur ketu.


Xhelozie

Mos mendo se te kam harru,
mos mendo se tjter du,
mos mendo se zemren time tjeter kush ka me gezu.


E PA FAT

NDOSHTA KUR U LINDA PRINDERIT
SU GËZUAN
NE DJEPIN E DJALIT
MË VENDOSËN MUA

ZOTI KUR MË FALI
NDOSHTA ME DËNOI
DHE DHA URDHËRIN
E PA FAT TË JETOJ

KUR U LINDA UN
PRINDËRIT PRITËN DJAL
DHE PREJ DITËS SE LINDJES
JETOJ E PA FAT.


E don dashurin??


Nëse e don Bukurin, atëher mos më duaj mua,
sepse ka tjer që jan më të bukura se unë.
Nëse e don menqurin, atëher mos më duaj mua,
sepse ka tjer që jan më të menqur se unë.
Nëse e don pasuri, atëher mos më duaj mua,
sepse ka tjer që jan më të pasur se unë.
Por nëse e don dashurin, atëher duam vëtëm mua,
sepse nuk ka asnjë që të dashuron më shum se unë!

Cka mundet


-1-
Mund te pikturohet pylli
Mund te pikturohet ylli
Mund te pikturohet lifqeri
Mund te pikturohet ylberi
Mund te pikturohet deti
Mund te pikturohet qyteti
Mund te pikturohet era
Mund te pikturohet pranvera
Mund te pikturohet kaltria
Por nuk mund te pikturohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e bukur
Se cdo pikture e bukur ne bote
Ajo eshte e mrekullushme
Se cdo pikture e mrekullueshme n'bote
-2-
Mund te rrezohet druri
Mund te cahet guri
Mund te thermohet metali
Mund te shembet mali
Mund te zhvendoset liqeni
Mund te mbytet peshkaqeni
Mund te zihet luani
Mund te lekundet oqeani
Mund te thyhet stuhia
Por nuk mund te thhet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e pathyeshme
Se cdo gje tjeter e pathyeshme ne bote
Ajo eshte me e qendrueshme
Se cdo gje tjeter e qendrueshme ne bote
-3-
Mund te vjeterohet dhembi
Mund te vjeterohet shkembi
Mund te vjeteroet kreshta
Mund te vjeterohet bjoeshka
Mund te vjeterohet Sahara
Mund te vjeterohet celiku
Mund te vjeterohet Pacifiku
Mund te vjeterohet Gjithesia
Por nuk mund te vjeterohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte e perhere me e re
Se cdo gje tjeter e re ne bote Ajo eshte perhere me e fresket
Se cdo gje tjeter e fresket ne bote
-4-
Mund te mungoje kepuca
Mund te mungoje buka
Mund te mungoje Fjetorja
Mund te mungoje dora
Mund te mungoj vellai
Mund te mungoje babai
Mund te mungoj nena
Mund te mungoje hena
Mund te mungoje shtepia
Por nuk mund te mungoje
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e nevojshme
Se cdo gje tjeter e nevojshme ne bote
Ajo eshte me e dashur
Se cdo gje tjeter e shashur ne bote
-5- 5
Mund te peshohet pylli
Mund te peshohet Nili
Mund te peshohet qyteti
Mund te peshohet deti
Mund te peshohet Mon Bllani
Mund te peshohet oqeani
Mund te peshohet Afrika
Mund te peshohet Amerika
Mund te peshohet Gjithesia
Por nuk mund te peshohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e papeshueshme
Se cdo gje tjeter e papeshueshme ne bote
Ajo eshte me e rendesishme ne bote
-6-
Mund te flakeroj zjarri
Mund te shkelqej ari
Mund te vezulloj ylli
Mund te ndrite xhevahiri
Mund te pipiloje bukureza
Mund te zbardhoj rrezja
Mund te llamburinse margatari
Qe e nxjerre detari
Me ngulan nga thellesia
Por nuk mund te shelqej asgje
Ashtu si shkelqen LIRIA
Ajo eshte me e ndritshme ne bote
Ajo eshte me e vlefshme
Se cdo gje tjeter e vlefshme ne bote!.


E lashë se s´mund t´a mbaja,
Kaçubave, gropave, përrenjve.
Nga afër ndjeva flliqësirat e botës
Të konstruktuar me ato,
Kufijve, shteteve...
I zhveshur deri në padukshmëri
I ushqyer me turpin që nuk më perkiste
E mora me mend se për të ekzistuar
S’ke pse kërkon arsye,
Tash kjo mbetje e braktisur
Vuan mëkatin e mizorisë.


Te Kam Enderruar


Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...


Zotit ma si besoj!

Loto zemer mos pusho
oh malli im mos me lesho
o bilbil mos kendo
Djell te lutem mos shendro
se Hava ma nuk me do!


Pse o Zot mos me harro?
Hava pse nuk me do?
zemren ajo po ma lendon
po thot smuj
se Nana nuk e lejon!


Qka i bana Zot une Haves?
pse slufton per dashni?
pse me len mu ne vetmi?
pse i harroj lot e mi?
zerin tim nuk don me ni
thot te mbesim ne shoqni!


Ajo sod gaboj kta veq une e di
se nuk lihet dashnija
per Prind e shoqeri
nese me don
ajo ka mu kthy
te une me ardh me ma dhen ate dashni!


Ti mua Zot te ajo me dergove
ku ke ti sod pse me harrove?
pse nuk me ndihmove?
pse me le tu qaj e nuk u lajmrove?
une sod veq nja e di
se Gjoni Zot nuk beson me ne ty!!!!!!!


LERMËNI TË QAJË


Lermëni të qajë mbi humnerat e jetës
Ta nxjerr shpirtin e ta përplas atje,
Për trishtimin e mallkuar që shpirtin
Ma ka venitur
Lermëni të qajë mbi c,do krijes të kësaj bote
Që janë taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermëni të qajë të thërras pa pushim
o njerzë dëgjojeni vetëm pak shpirtin tim
Lermëni të qajë atje tej e vetmuar
që kur c,do gjëje ti vije fundi
të qeshë pa pushuar


Nuk qenka lehte

Nuk qenka lehte me qen shum e dashuruar
dhe mos me pas rast te shoh gjdo dite
nga nje dite do te ipsha gjdo gje !
vetem te jem para syve te tu
dhe te perqafoja vetem disa minuta.
Gjdo here e ndjej veten te pa kompletuar
me duket se nje pjes e trupit tim me mungon
kur nuk jam me ty!
e di tani ashtu duhet te jete
vetem nuk me behet prap lehte
Gjdo dite pa ty
vetem e mendoj te kaluaren me ty
qe ma ke dhuruar ne jete
te kaluaren qe me ka mar malli.......shume
Por mos haro se te dua shume
dhe mendoj per ty!
dhe i numroj gjdo minut
deri sa te bashkohemi.


Mos me le!

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!!!!!!!!!!!!!!!!
TE dua.
Nuk jam indiane qe te shpoj me shigjet por jam vajze shqiptare qe "Te dua per jetë"
--------------------------------------------------------------------------------Xhamia eshte nje vend ku falet njerzia,,shkolla eshte nje vend ku fillon dashurija.
--------------------------------------------------------------------------------Ska zemer pa gjak, ska lule pa zambak, ska rini pa dashuri.
--------------------------------------------------------------------------------


Don't forget me, forget me forever,,if you forget me,,so forget me forever,,,
--------------------------------------------------------------------------------


""Bilbili ne deg,, sa bukur kendon, ia puthsha buzet kush e lexon"
--------------------------------------------------------------------------------


Asnje nuk e di qesht dashurija e vertet
kur ajo vjen e iken pa kuptuar.
Por ne zemer mbetet gjithmon enigm ajo dashuri qe njeiu ka enderruar.

Dashuria eshte ajo qe plagos zemra
dhe njerzit i ben qe te vuajn.
Dashurija esht ajo qe te kujton
qastet me te bukra qe ke kaluar.

Nese te dashuron dikush me gjith zemer
mos e ler at zemer qe te vuaj.
Nese aj ty te don marrezisht
thuaj edhe ti ZEMER TE DUA:
--------------------------------------------------------------------------------

ne gjum kure rash ne ne ender te pash ne kemb u ngrita emrin tond e thira..
--------------------------------------------------------------------------------


e urrej veten qe te njoha ty e urrej veten qe te dashurova tu e urrej veten qe humba koh me ty kurr mos te pafsh me as mos degjofsh per ty
--------------------------------------------------------------------------------


Ne Endrerr

Ne enderr me erdhe mbrem
me puthe edhe shkove
me perkedhele floket ngadale
prane vetes me afrove..
Sa gjate me mbajte ne perqafim
nen afshin eputhjeve te tua
ne syte etu verehej nje shkelqim
nga buzet qe digjeshin si prush
lehte me pershperisje
te dua shpirti im te dua..!
--------------------------------------------------------------------------------


Tradh?tia nuk egziston nga soti
Egziston q? moti
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai q? tradh?ton
Duhet bukur t? mendon
Se zemr?n tjetrit ja helmon
E shpirtin ja d?mton

Si n? luft? e dashuri
Emrin e ka tradh?ti
Nuk pyet rini as pleq?ri
As bes? e dashuri

Ajo n? cdo an? na ndjek
?nd?rat na i djeg
Planet tona i shkat?rron
E viktima k?rkon

T? tradhtosh ?sht? t? mallkosh
Tjetrit zemr?n tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatrojsh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradh?tua ?sht? d?nim
?sht? humbje e jo fitim
Se zoti kurr? sta harron
N? fund shpirtin ta farkon

Harroni at? shprehi
JU pleq e t? ri
Se n?qoft?se gjat? doni t? udh?toni
Harroni t? tradhtoni

Do te fleni shum? rahat
Jo me minuta por me sahat
Rahjen e zemr?s do ta keni normale
N?qoft?se mbaheni p?r fjale....
--------------------------------------------------------------------------------

Reforma e reformimit reformu?s,
e k?rkimit t? pa informuar k?rkues
e vetdij?simit t? pavediesuar vedi?sues
e fjal?s s? pa th?n? n? term kund?rshtues!

Revolt e k?rkes?s s? sbraz?t , plotsuese ! ?
e mendjes s? etur flijuese ,
e mundimit , zvarritjes mashtruese?
e zbehjes nga ?ndrra krijuese.


Reform? e zhg?njimit , idealit;
n? koh?n e mbufatur skamnore ,
e barkrritj?s (shfryt?zimit) skandalit
Reform e emancipimit ,e ngritjes mendore .


Reform e ndjenjave , apatis? neuroze ,
e shemb?lltyr?s s? nj? metempsikoze
e shpirtit realist n? at? romantik?
e lypsit rrugor n? at? simpatik .


Reform? e unit , universit- tetit
e bashk-reformimit evropian?
e k?rkes plot?simit Amerikan?
e kerkim punsimit rrugijan?


Sudju?s , fakultetesh evropian?
me zhele protagonist?sh Migjenjan
krijues t? vet koh?s , marshimit
ndiku?s , fatsjell?s prej mallkimit .
--------------------------------------------------------------------------------

Eja sonte kur jam duke te pritur
Kur dashuria jone vjen duke u rritur
Eja sonte ne kete bot te gjalle
Eja "Pellumbi Im" me malle
Eja se vetem "Per Ty" mendoj-jetoj
Eja se "Per Ty" qdo rrezik e perballoj
Gjithnje te kam dashur dhe ende "Te Dua"
Eja se "Pa Ty" smundem me jetua
Eja sonte kur sonte hena ndriqon
Eja "P...?"Zemer"" se zemra te kerkon
Eja prej rruges qe me shkove
Vall e pys zotin pse keshtu me denove
Eja ""P...""se pa Ty nuk jetoj
Kjo zemer e shkret kurre ste harron
Te Dua ""P..? "veq Ty"" ""Te Duaaaaaaaa ""
Ohhhh Perendi me ndihmo mua
Me kthe ate qe e ""Dua "
--------------------------------------------------------------------------------


Deshiroj te rri pran detit dhediten aty ta kaloj,te eci mbi reren e lagur dhe per ty te mendoj.
Deshiroj te rri vetem dhe detit diqka ti tregoj,se ne ket bot askush me shum se deti nuk do te me kuptoj.
Deshiroj qe merzitjen buz detit ta kaloj,duke par dallget dhe njerzit qe lozin me to.
--------------------------------------------------------------------------------


kjo nat pa ty
aj edhe kjo nat me duket aq e gjat errsira me kaplon mendja te ti qdo sekond me shkon ,
shikoj qjellin po as gje nuk sho vetmija e ksaj nate as nje arsyje ska ,
ti sje ktu as un atje ja ne ket nat te erret ne mendime me le
goten ne dor vrim ne shpirt ja edhe kjo nat pa ty dot kalon duke prit .
--------------------------------------------------------------------------------


qdo nate me yje flas ne gjum per ty bertas asnje mengjes me gjum ne sy nuk mund ta pres vetem nga ti puthjen po e pres

te dua me malle te kujtoj sa te jam gjall te perqafoj deri ne agim te puth ne shtratin tim shum te dua shpirti im   .?

Gjendje e jashtëzakonshme

Nuk përfundojnë netët e jashtëzakonshme tek unë
Nuk ndalet gjuha e keqe ta kafshojë popullin tim
Sadistët kërkojnë projekte të reja rreth trupit tim
Kërkojnë ditë e natë ta zhdukin emrin tim

Kur dua unë të jetoj shpallet Orë Policore
Kur dua unë lirinë më ndjekin penalisht
Kur dua unë të shkruaj vargje për Shqipërinë
Shpallin kulshedrat shtetrrethim

Sa herë që flas për lirinë më çojnë në Izolim
Sa herë që thërras për kryengritje
Makineria ushtarake vëhet në veprim
Shpallet Gjendje e Jashtëzakonshme, Kosova në shtetrrethim


Tango

Kush thotë se unë s?di të vallëzoj Tango
Kush thotë se unë s?kam gjene të artit të madh
Kush thotë se unë s?di ta kuptoj
Kush thotë se unë s?di ta luaj Aidën e Verdit

Unë jam lindur në djepin e këngës
Unë jam përkundur me ninulat e nënës
Unë jam rritur me Vallen e Shqipes
Unë jam shqiponjë dhe mbi Tango fluturoj


Vargje në robëri


Lexoja aq shumë lexoja
Për të krijuar poemën e lirisë
Përpiqesha t?u ngjaja poetëve të mëdhenj
Naimit, Pushkinit, Lorkës, Nerudës, Brehtit
Poete s?bëhesha por njësoj vuaja si ata

Shkruaja poezinë e luftës në pamflete
Unë e dija se për ta thirrë lirinë
Zogjtë i vrasin me plumba
Unë e dija se për të lëshuar britmën për lirinë
Zogjtë vdesin duke kënduar...


Shikimi në mjegull

Nata ka rënë në gjumë të shqetësuar
Dielli ende larg për ta përshëndetur
Era bartë zemërimin e Akilit rrugëve
Oxhaku përdredhon tymin mbi kullë

Sytë xhirojnë çdo ditë n?këtë hapësirë
Tanket, kapuçhekurit, burgjet
Helmetat serbe fshehen nëpër mjegull
Mëngjeseve futen me tërbim nëpër dyer

Nata s?ndjen Këngët e Ringjalljes
Lumturinë veç ëndërr e kam parë
Dritën e syve ma verbuan Ciklopët
Unë nuk e di çka do të thotë të jesh e lirë

Bota lëviz për çdo ditë për të mirë
Toka ime shkelet çdo ditë me rrota
Frika zemrën s?e mund
Triumfi jeton në shpirtin e Faustit

Vjeshta në asfaltin gropa-gropa
Pikturon rojet e mjegullës
Diku një këngë kryeneçe përmbytë ankthin
Liridashësit betohen kështjellave


Frymëzimi im

Frymëzimi
Zakonisht në thellësi të natës më lind
Inspirohem jetën time ta rilind

Frymëzimi është një emër ideal
Një emër që ka lidhje me atdheun
Një emër që ushqen shpirtin tim

Frymëzim
Një emër që më mbushë përplot gjallërim
Që më jep zemër ta mbijetoj çdo rrezik

Unë lind bashkë me frymëzimin
Bashkë mundim terrin e zi
Bashkë mbajmë të fortë idealin për liri
E shkruar, gusht 1989


Frymëzimi im

T?im bir, Frymëzimit
Frymëzimi më frymëzon të frymëzohem për Shqipërinë, jetën, për dashurinë,
për atdheun, për popullin, për idealin tim njerëzor, për ,Frymëzimin tim
Jeta ime quhet FRYMËZIM


Fjala nënë qenka heroizëm
Ta ndjesh dhimbjen e gjallë qenka pavdekshmëri
Ta sjellësh fëmijën në dritë qenka një mrekulli
Të lindësh fëmijën do të thotë të rilindësh si nënë një madhështi .

Dhjetë orë dhimbje një botë e tëra me dhembje
Me dhimbjet që herë iknin e herë vinin
Me dhimbjet e gjalla që të përbinin
Me orë të tëra prisja lindjen e Frymëzimit

Duke pritur një lindje të mirë
Kujtoja një Lindje e vështirë
S?kisha britur kurrë në jetë
S?brita edhe kësaj here edhe nëse do vdesë

Me orën që ecte nga mesnata
Matja orët e dhimbjeve me orët e gjata
Ora dy pasmesnate kisha minutat e fundit
Dhe fillova të thërrisja Frymëzim, Frymëzim
Si përherë të fundit

Ndjeva oh, aq ëmbël nëgjoksin tim, pëllumbin
Ndjeva oh, aq këndshëm yllin e vogël
E putha, e përqafova, e shtrëngova
O zemër eja tek zemra dhe në gji e mora

5 gusht 1996, Frauenklinik në Luzern


Letër nga Perëndimi i egër

( AULONËS )

Dielli a po nxen Aulonë
Rrezet e tij vapë sjellin mbi tokë
Nënën ma ke ngushëlluar për Ditë të Zisë
E nesërmja a sjellë ndonjë protestë të re...

Shi apo bie Aulonë
Qielli ka ndërruar ngjyrën në sytë tuaj artistik
Apo dallëndyshet i kanë internuar
Në klinikat sadiste për eksperimentim...

Lulet a kanë ujë të rriten
Me lot të nënave ato a ujiten
A lindi ndonjë Yllkë a Fatos i vogël
Apo ndonjë djalë i ri u kthye nga ushtria prapë i vdekur...

Netët në misirin tim janë terr e zi
Shëndetin ma grimcon kapitalizmi i poshtër
Perëndimi është ëndërr banale duhesh ta dish
Kamp mesjetar kundër hartës shqiptare...

Dhe ti, Aulonë
Mos ik nga historia e emrit tuaj
Mos harro datën e Ditëlindjes kur ke lindur
Këtë e duan Sadistët
Të harrosh kur ke lindur... ?


Mund ta harrosh personin me te cilin ke qeshur por kurre ate me te cilin ke qare.

Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do "Te dua", kur e dTe pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!i qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone

Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet

Sa te cmuar jane syte e tu pas gjithe kesaj qe kam pare. Sa e varfer eshte gjithcka qe shoh kur shoh syte e tu

Qesh me shenjat e dashurise ai qe nuk ka provuar kurre nje plage

Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

Te kerkoj te falur per te gjitha gabimet qe mund te kem bere...Te kerkoj te falur per te gjitha gjerat qe nuk te kam thene. Te kerkoj te falur per ate te mallkuar "Te urrej".

Po mendoj per mbremjen qe kaluam, per syte e tu te trishtuar dhe qaj. Nuk me kishte ndoshur ndonjehere te qaja ne kete menyre...nuk dua te te humbas! Je nje person vertet i rendesishem dhe te dua shume ??


Dua 5 minuta : 1 per te te folur,2 per te te perkedhelur, 3 per te te pare,4 per te te puthur , 5 per te kthyer oren prapa dhe te filloj nga e para


Pse e beri zoti zemren time te rah vetem per ty pse askujt tjeter s"mund tja fali dashurin pse syt e mi vetem ty te kerkojn a thua dike tjeter s"mund te dashurojn..

Ty qe te dua do te thot qe cdo minut ka kuptim,ty qe te dua do te thot qe jeta nuk ka mbarim ty qe te dua do te thot jam i lumtur deri ne perfundesi se dashuria zemer nuk ka kufi........

C'MEKAT I BERA ZOTIT QE TE DUA KAQ SHUM TE KRIJOJ TY QE TE VUAJ UNE!


Nese do te vdes ne duart tua duke me dal shpirti do te them te dua ne zemer me qello e me shih ne sy por thiken mos e ngul thelle sepse aty te kam ty!

Pse eshte ndertuar keshtu jeta ku cdo gje shihet me dyshim pse nuk del ne shesh e verteta, mos valle dashuria eshte krim?

Linda per vete Jetova per ty Plagosa shpirtin te sherova ty Harrova veten Te kujtova ty Linda per vete dhe do vdes per ty ......

Dielli mund te mos rrezoj hena mund te mos ndricoj shiu mund te behet gjak toka mund te digjet flak por Dashuria ime ndaj teje nuk ndrishon asnjeher aspak!!!


Ti erdhe me hapat e dashurise dhe trokite ne portat e zemres sime. Ajo e verbuar nga shkelqimi yt, i hapi portat e arta intime..! Po ku ta dinte kjo zemer e bekuar, po ku ta dinte ajo se si ishe ti?! Ajo ishte marrezisht e dashuruar dhe ndjenja me e sinqerte quhet DASHURI! Po c`faj te pati e shkreta zemer, qe copa-copa e coptove?! C`faj te pati i mjeri shpirt, qe kaq shume e helmove...?!"

"largesi" nje veshtrim nga larg dy sy pres ti shikoj por kjo largesi qenka e ftohte dhe veten mallkoj me kujtohet larg syve larg zemres jo s'eshte e vertete largesia eshte mall, ankth prove per dashurin e vertete.

TE PRES Te pres aty ku humben gjurmet tona,aty ku bota dikur ishte e jona,te pres aty ku premtimet u harruan,aty ku une dhe ti dashuruam.Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,aty ku kam qeshur e ku kam qare.Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,te pres,te pres aty ku dielli perendon e lind perseri ..